بازجویی و دستگیری گردشگران در استان اصفهان به بهانه اختلاط زن و مرد

Varzaneh-Desert-iran

تقاطع: در حالی که مقامات دولتی در ایران می‌گویند ممنوعیت ورود تورهای گردشگری “مختلط” به مناطق کویری استان اصفهان لغو شده، گزارش‌ها از متوقف کردن، بازجویی، و حتی دستگیری گردشگران با حکم دادستانی این استان حکایت دارد. در یکی از آخرین موارد این‌گونه برخوردها، به تازگی یک اتوبوس شامل ۳۲ گردشگر از جمله ۴ خانواده همراه ۲ کودک و ۲ نوجوان در ورودی شهر “نایین” توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شده و اجازه‌ی ورود به این شهر را پیدا نکرده است.

“کریم شادفر”، مدیر دفتر خدمات گردشگری مجری این تور، در شرح ماجرا به خبرگزاری “ایسنا” گفته: «شب پنجشنبه، ۱۹ آذرماه، اتوبوسی با ۳۲ گردشگر که بیشتر آن‌ها خانواده و متاهل بودند از تهران راهی اصفهان شد، قرار بود تور دو روزه‌ای در کویر ورزنه اجرا شود. اتوبوس سه ایستگاه پلیس راه را در قم، کاشان و اردستان پشت سر گذاشت تا حوالی ساعت ۵ صبح به پلیس راه نایین رسید. وقتی راننده برای کنترل مدارک به پاسگاه مراجعه کرد، پلیس به آن اتوبوس و مسافرانش اجازه ورود به شهر را نداد و آن‌ها را به اتهام “اختلاط” متوقف کرد.»

آقای شادفر با بیان این‌که «مدارک راهنمای این تور، اتوبوس و راننده‌ی آن هیچ نقصی نداشت» افزود: «پلیس راهنمایی و رانندگی نایین جز مختلط نشستن مسافرانی که ۸۰ درصدشان نسبت خانوادگی داشتند، نتوانسته بود به این تور ایراد دیگری وارد کند. راهنما حتی به خاطر هم‌زمانی تور با شب رحلت پیامبر، اجازه پخش موسیقی در اتوبوس را نداده بود، اما با همه‌ی این‌ها پلیس راهنمایی و رانندگی نایین مدارک راننده را گرفت و اتوبوس را به همراه مسافرانش در دمای منفی دو درجه صبح متوقف کرد تا پلیس امنیت اخلاقی نایین از راه برسد. ماموران پلیس امنیت اخلاقی قرار بود ساعت ۸ در محل حضور داشته باشند که بعد از سه ساعت تاخیر رسیدند و بعضی مسافران را بازجویی کردند، پس از جست‌وجوی چند کوله‌پشتی، مورد غیراخلاقی را به این تور وارد ندانستند. با این حال به راهنما اعلام شد این تور به دلیل مختلط بودن و انجام این سفر در ایام سوگواری، اجازه ورود به شهر نایین را ندارد.»

او اضافه کرده که مسافران این تور تا ساعت یک بعدازظهر درگیر بازجویی بودند، و در حالی که حتی فرصت خوردن صبحانه را پیدا نکردند، در نهایت «با وساطت یکی از تورگردانان نایین» اجازه پیدا کردند که برای صرف نهار “موقتا” وارد محدوده این شهر بشوند.

به گفته‌ی وی، از سوی پلیس به راهنمای تور گفته شد که در صورتی که این نیرو هم اجازه‌ی عبور بدهد، «در کویر ورزنه به حکم دادستان اصفهان با این تور برخورد خواهد شد و ممکن است مسافران آن، مثل دو تور دیگر دستگیر شوند».

مجری این تور، با «توهین‌آمیز» توصیف کردن رفتار برخی ماموران پلیس با مسافران افزوده: «برخی ماموران حتی نماز خواندن مسافران این تور را مورد تمسخر قرار دادند، چون باور نمی‌کردند شخصی که هنگام رحلت و شهادت سفر می‌کند، اهل نماز خواندن باشد.»

شادفر با اشاره به سابقه‌ داشتن اقداماتی از این دست خاطرنشان کرده که سال گذشته نیز «پلیس نایین یک اتوبوس حامل گردشگران آمریکایی را ۴ ساعت متوقف کرد، چون راننده یک ربع با تاخیر کارت ساعت زده بود».

وی با «سلیقه‌ای» و «ملوک‌الطوایفی» خواندن این‌گونه برخوردها و رفتارها می‌گوید: «در طول یک دهه فعالیتم به عنوان مجری تور در آژانسی که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز گرفته بارها و بارها در مناطقی مختلف کشور با برخوردهایی از این دست مواجه شده‌ام که به دُمل چرکین تبدیل شده و امروز سر باز کرده است. ما تمام راه‌های قانونی را رفتیم، اما به نتیجه نرسیدیم.»

نظرتان را بنویسید