ارائه خدمات برنزه‌شدن به افراد زیر ۱۸ سال در امریکا ممنوع می‌شود

Tanning-Bed

تقاطع: “سازمان غذا و داروی امریکا” (FDA) روز جمعه (۱۸ دسامبر-۲۷ آذر) قوانین تازه‌ای را ارائه کرد که استفاده افراد زیر ۱۸ سال از تخت‌ها و اتاقک‌های برنزه شدن را ممنوع می‌‌کند. این قانون پیش‌‌ از این در ۱۱ ایالت امریکا و واشنگتن دی.سی، پایتخت، اجرا می‌شده است.

اطلاعیه‌ی “سازمان غذا و دارو امریکا” با اشاره به اثرات مخرب اشعه‌ی یو.وی (UV) می‌گوید جوانان و نوجوانانی که در معرض این اشعه قرار می‌گیرند، در سنین بالاتر، با خطرات جدی در پوست و چشم‌شان روبه‌رو خواهند بود.

این سازمان اضافه کرده که سالانه بیش از ۳ هزار مورد اورژانسی در اثر استفاده از تجیهزات برنزه شدن در بیمارستان‌های ایالات متحده ثبت می‌شود.

قانون جدید در عین حال از تولیدکنندگان تجهیزات برنزه‌شدن از جمله “لامپ‌های خورشیدی” (SunLamp) خواسته تا ایمنی تولیدات خود را افزایش دهند.

آسان‌تر کردن متن هشدارها، تعبیه کلید خاموش کردن اضطراری، محدود کردن میزان نور مجاز از طریق عینک محافظ، بهبود برچسب‌های روی لامپ‌ها، و ممنوع کردن اعمال تغییرات بر روی تجهیزات مانند نصب لامپ‌های قوی‌تر بدون مجوز اف.دی.ای، از جمله مواردی است که این قانون خواهان اجرای آن از سوی تولیدکنندگان شده است.

بر اساس برآورد “سازمان غذا و دارو امریکا” دست‌کم ۱۸‌هزار سالن‌ برنزه شدن در این کشور فعالیت می‌کنند. هم‌چنین بین ۱۵ تا ۲۰ هزار باشگاه و سالن ماساژ و خدمات پوست و مو نیز این سرویس را به مشتریان‌شان ارائه می‌کنند.

بر اساس تحقیق ملی رفتارهای پرخطر جوانان امریکایی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، سالانه ۱/۶ میلیون افراد زیر ۱۸ سال از خدمات برنزه شدن داخل سالن استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، اطلاعات “بنیاد سرطان پوست” امریکا نشان می‌دهد ۳۷درصد دختران سفیدپوست بین ۱۱ تا ۱۹ سال، و بیش از ۱۱درصد پسران سفیدپوست این رده‌ی سنی، از اتاق‌های برنزه استفاده می‌کنند. در مقابل، کمتر از نیمی از نوجوانان این کشور مصرف‌کننده‌ی کرم‌های ضدآفتاب هستند.

چند سال قبل، زمانی که یک مادر اهل نیوجرسی به خاطر بردن دختر ۵ساله‌اش به سالن برنزه‌شدن و سوختن پای دختر، دادگاهی شد، موضوع اثرات مخرب این خدمات مورد توجه افکار عمومی امریکا قرار گرفت. هرچند که هیات منصفه، در نهایت مادر را مجرم تشخیص نداد اما این موضوع باعث شد کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی، قانون ممنوعیت استفاده کودکان زیر ۱۷ سال از تخت‌های برنزه‌شدن را صادر کند. این قانون در امریکا با نام “قانون مادر برنزه” (Tan Mom Law) شناخته می‌شود.

نظرتان را بنویسید