اظهارات پوتین در کنفرانس خبری سالانه: ترامپ یک «رهبر کامل» و بلاتر شایسته جایزه صلح نوبل است

Putin-News-Conference-2015

تقاطع: با گذشت بیش از سه هفته از سرنگون شدن جنگنده‌ی سوخود روسیه توسط جنگنده‌‌‌ی F-۱۶ ترکیه، ولادمیر پوتین می‌گوید ممکن است در پشت این اتفاق، برخی مقامات ترکیه با امریکایی‌ها توافقی کرده باشند.

به گزارش خبرگزاری روسی “تاس”، رییس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه (۱۷ دسامبر-۲۶ آذر) در کنفرانس خبری ویژه پایان سال خود در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید «آیا گروه سومی در ماجرای سرنگونی هواپیمای روسیه درگیر بوده است؟» گفت: «ما با اطمینان نمی‌دانیم -و ممکن است درست یا غلط باشد- که شاید در میان مقامات ترکیه کسی قصد داشته یک جای مشخص امریکایی‌ها را بلیسد!»

آقای پوتین اضافه کرد: «ممکن است توافقاتی در یک سطح خاص وجود داشته و آن‌ها به امریکایی‌ها گفته‌اند ما هواپیمای روس را سرنگون می‌کنیم و شما چشم‌های‌تان را ببندید و بعد ما به عراق می‌رویم و بخشی از خاک آن را اشغال می‌کنیم.»

وی در ادامه تاکید کرد که درباره‌ی چنین اتفاقاتی مطمئن نیست و فقط یک احتمال را مطرح می‌کند.

او اضافه کرد که مردم ترکیه هم‌چنان شریک روسیه باقی می‌مانند اما «رسیدن به توافق با رهبری کنونی این کشور غیرممکن است».

پوتین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری، به اظهارنظر درباره‌ی رقابت‌های انتخاباتی در امریکا پرداخت و گفت کشورش با هر کدام از کاندیداها که رییس جمهوری ایالات متحده شوند، در راستای «توسعه‌ روابط» هم‌کاری خواهد کرد.

او در عین حال، دانلد ترامپ، سرمایه‌دار امریکایی و کاندیدای پیش‌رو حزب جمهوری‌خواه را فردی بااستعداد خواند و گفت که «او بدون تردید رهبر کامل رقابت‌های انتخاباتی امریکا است».

تمجید پوتین از ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که این کاندیدای جنجالی انتخابات امریکا پیش‌تر گفته بود در صورت رییس جمهور شدن، روابط «عمیق‌تری» با روسیه برقرار خواهد کرد.

دیگر اظهارنظر جنجالی رییس جمهوری روسیه در گفتگو با خبرنگاران، تمجید او از سپ بلاتر، رییس معلق از کار فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) بود.

او با انتقاد از پرونده‌ی قضایی دادگستری امریکا علیه بلاتر و دیگر مقام‌های فیفا به اتهام فساد مالی گفت: «بلاتر به خاطر اقدامات بزرگ انسان‌دوستانه‌اش، شایسته‌ی جایزه صلح نوبل است… هیچ کشوری حق ندارد حوزه اختیارات قضایی خود را به سایر کشورها و نهادهای بین‌المللی تحمیل کند.»

گفتنی است یکی از اتهامات بلاتر و مقامات ارشد فیفا، دریافت رشوه از روسیه و قطر برای اعطای میزبانی دو جام جهانی آینده به این دو کشور است. اتهامی که اگر اثبات شود می‌تواند به گرفتن میزبانی مسابقات از این کشورها منجر شود.

نظرتان را بنویسید