تصویری: آتش گرفتن مدرسه کانکسی روستای بارگاهی استان بوشهر به دلیل نشت نفت بخاری

School-in-Fire-Iran-Bargahi-Boushehr-1

تقاطع: نشت‌ کردنِ نفتِ بخاری در یک کلاس درس کانکسی، باعث آتش گرفتن تنها مدرسه ابتدایی روستای بارگاهی از توابع شهرستان دشتستان در استان بوشهر شد.

آن‌گونه که علی فرخی، نایب‌رییس شورای اسلامی روستای بارگاهی به خبرگزاری دولتی “ایرنا” گفته، در جریان آتش‌سوزی در مدرسه‌ی ابتدایی دو کلاسه‌ی این روستا، تمام میز و نیمکت‌ها و کتاب‌های درس دانش‌آموزان در آتش سوخت. با این وجود، حسن مال‌احمدی، معلم این مدرسه موفق شد با هدایت دانش‌آموزان به بیرون از کلاس، همه ۲۴ دانش‌آموز را از خطر آتش‌سوزی نجات دهد.

آقای فرخی با بیان این‌که «لباس معلم فداکار این مدرسه نیز در آتش سوخت» افزود که «آتش‌نشانی شهرداری برازجان با حضور در محل حادثه، آتش‌سوزی این مدرسه را خاموش کرد».

به نوشته‌ی “ایرنا”، در جریان زلزله سال ۹۲ “دشتستان” مدرسه ابتدایی در حال تخریب روستای بارگاهی به طور کامل از بین رفت و از آن زمان تا کنون، حدود ۴۰ دانش‌آموز این مدرسه در دو کلاس کانکسی، مشغول به تحصیل هستند.

خبر آتش گرفتن این مدرسه کانکسی در جنوب ایران به دلیل نشت نفت از بخاری، به فاصله‌ی کمتر از دو هفته از آتش گرفتن کلاس درس مدرسه‌ی روستای قوپوز شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی به دلیل مشابه منتشر می‌شود.

استفاده از بخاری‌های غیراستاندارد در مدارس ایران موجب وقوع حوادث ناگواری برای دانش‌آموزان در سال‌های گذشته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به آتش‌سوزی مرگ‌بار کلاس درس مدرسه دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد در استان آذربایجان غربی در آذرماه ۱۳۹۱ اشاره کرد که در جریان آن دو دانش‌آموز جان باختند و نزدیک به ۳۰ نفر دیگر نیز دچار سوختگی‌ شدید شدند که آسیب‌های واردشده بر شماری از آن‌ها تا به امروز ادامه دارد.

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی رییس “سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور” تا زمستان سال گذشته، بیش از ۱۲۰ هزار کلاس درس در مناطق سردسیری ایران هم‌چنان با بخاری‌های غیراستاندارد نفتی و گازی گرم می‌شدند.

School-in-Fire-Iran-Bargahi-Boushehr-2 School-in-Fire-Iran-Bargahi-Boushehr-3

نظرتان را بنویسید