دلیل اصلی بازماندن محمد رسول‌الله از اسکار اعلام شد: فضای اسلام‌ستیزی

Mohamad-Rasolallah-Majidi

تقاطع: مدیر امور بین‌الملل “بنیاد سینمایی فارابی” و سخنگوی کمیته انتخاب فیلم ایران برای شرکت در مراسم اسکار می‌گوید «فضای اسلام‌ستیزی که در ماه‌های گذشته تشدید شد» باعث گردید تا فیلم “محمد رسول‌الله” جایی در رقابت نهایی آکادمی اسکار پیدا نکند.

امیر اسفندیاری در گقتگویی که روز شنبه (۲۸ آذر-۱۹ دسامبر) با خبرگزاری “ایسنا” انجام داده از «عدم حضور پخش‌کننده قوی در امریکا» به عنوان دلیل اصلی دیگری یاد کرده که باعث شد تا «همه اعضای آکادمی» نتوانند فیلم “محمد رسول‌الله” را ببینند.

آقای اسفندیاری دلیل انتخاب و معرفی این فیلم به اسکار از میان ۵۸ اثر دیگر را «پروداکشن قوی»، «عواملی که قبلا سابقه حضور در اسکار را دارند» و «موضوع فیلم» دانست و افزود: «چرا باید متوقع باشیم هر فیلمی که معرفی می‌کنیم، جزو آثار نهایی باشد و اسکار بگیرد؟ در حال حاضر هم رکوردی که برای اسکار داریم، با همین دو بار نامزدی و یک بار گرفتن اسکار از خیلی از کشورهای صاحب سینما بهتر است.»

تازه‌ترین ساخته‌ی مجید مجیدی با سرمایه‌گذاری “بنیاد مستضعفان” و با بودجه‌ای بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تهیه شده است و یکی از پرخرج‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رود.

بنیاد دولتی “فارابی” که به عنوان بازوی اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌ی سینما، نقش مهمی در تولید و عرضه‌ی فیلم‌های سینمایی در داخل و خارج از ایران بازی می‌کند، در مهرماه امسال، فیلم “محمد رسول‌الله” را به عنوان نماینده‌ی رسمی سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی کرد.

فرشته طائرپور، محمد بزرگ‌نیا، شهرام جعفری‌نژاد، روح‌الله حسینی، شادمهر راستین، رسول صدرعاملی، محمدرضا هنرمند، آرش امینی و امیر اسفندیاری اعضای هیات معرفی فیلم ایرانی به “آکادمی علوم و هنرهای سینما” (اسکار) بودند.

“در دنیای تو ساعت چند است؟” ساخته صفی یزدانیان، “رخ دیوانه” ساخته ابوالحسن داودی، “شیار ۱۴۳” ساخته نرگس آبیار، “قصه‌ها” ساخته رخشان بنی‌اعتماد، و “ماهی و گربه‌” ساخته شهرام مکری، پنج فیلم دیگری بودند که در مرحله‌ی پایانی برای معرفی به اسکار با فیلم “محمد رسول‌الله” رقابت می‌کردند.

بر اساس اعلام آکادمی اسکار، ۹ فیلم بلند “برند عهد جدید” (بلژیک)، “در آغوش ابلیس” (کلمبیا)، “جنگ” (دانمارک)، “شمشیرباز” (فنلاند)، “اسب وحشی” (فرانسه)، “هزارتوی دروغ‌ها” (آلمان)، “پسر سائول” (مجارستان)، “زنده‌باد” (ایرلند)، و “ذیب” (اردن) برای بخش فیلم‌های خارجی اسکار امسال انتخاب شده‌اند که از میان این فیلم‌ها، ۵ نامزد نهایی کسب جایزه روز ۱۴ ژانویه ۲۰۱۶ معرفی خواهند شد.

مراسم پایانی اعطای جوایز اسکار نیز روز ۲۸ فوریه (۹ اسفند) در سالن دالبی‌تئاتر شهر لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

نظرتان را بنویسید