آلبوم عکس: بعد از ۴۳ سال رقابت دختر شایسته عراق برگزار شد

Miss-Iraq-2015

تقاطع: بعد از بیش از چهار دهه، رقابت ملی “دختر شایسته” در عراق برگزار شد و “شیما عبدالرحمان”، دختر ۲۰ ساله‌ی اهل شهر کرکوک، تاج این رقابت را از آنِ خود کرد.

مراسم پایانی “دختر شایسته عراق” قرار بود در شهر عمدتا شیعه‌نشین بصره برگزار شود اما بعد از تهدید مسلمانان تندرو، این مراسم روز شنبه (۱۹ دسامبر-۲۸ آذر) با حضور هشت شرکت‌کننده‌ی نهایی به بغداد، پایتخت، منتقل شد. پیش‌تر دو شرکت‌کننده بعد از این‌که به مرگ تهدید شدند، از این رقابت کناره‌گیری کرده بودند.

سازمان‌دهندگان این رقابت تلاش کردند که این رویداد را بر اساس معیارهای بین‌المللی برگزار کنند اما به دلیل حساسیت‌های فرهنگی، بخش مربوط به رقابت بیکینی را حذف کردند و از سرو کردن نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری شد. هم‌چنین لباس‌های شب دختران شرکت‌کننده تا زیر زانو پوشیده بود هرچند که گذاشتن روسری نیز از سوی برگزارکنندگان ممنوع اعلام شده بود.

هشت شرکت‌کننده‌ی نهایی بیش‌تر تلاش کردند از طرح‌های خیریه‌ی خود برای عراق صحبت کنند. برای نمونه یکی از آن‌ها پیشنهاد بازسازی سد موصل به عنوان بزرگ‌ترین سد کشور را داد که در جریان درگیری‌ با گروه “دولت اسلامی” (داعش) به شدت آسیب دیده است. “شیما عبدالرحمان”، برنده‌ی نهایی رقابت نیز گفت که می‌خواهد روی برنامه‌های آموزشی کار کند.

او سال آینده‌ به عنوان نماینده‌ی عراق در رقابت “دختر شایسته‌ جهان” (Miss Universe) شرکت خواهد کرد، بعد از گذاشتن تاج “دختر شایسته‌” به خبرگزاری فرانسه گفت: «خیلی خوشحالم که عراق رو به جلو حرکت می‌کند. این رویداد، بسیار بزرگ بود و لبخند را به صورت عراقی‌ها آورد.»

“سوزان عامر”، ۲۲ ساله، از شهر کردنشین سلیمانیه نیز می‌گوید: «این تجربه‌ای که من می‌خواستم جزیی از آن باشم. فکر می‌کنم که عراق به رویدادهایی مانند این نیاز دارد.»

عراق برای اولین و آخرین بار در سال ۱۹۷۲ و در زمان حکم‌رانی احمد حسن‌البکر (سَلَف و پسرعموی صدام‌حسین) شاهد برگزاری مراسم “دختر شایسته” بود.

با وجود تهدیدهای امنیتی، سازمان‌دهندگان رقابت امسال، برگزاری آن در کشوری “محروم” و “پاره‌پاره‌شده در خشونت‌های فرقه‌ای” و “درگیر در جنگ با گروه داعش” را یک پیروزی برای خود می‌دانند.

در همین ارتباط، “حنا ادوارد”، فعال حقوق بشر عراقی می‌گوید: «فکر می‌کنم که این شگفت‌انگیز است و باعث می‌شود که احساس کنید همه‌چیز به سوی عادی شدن می‌رود.»

“سنان کامل”، کارگردان هنری مراسم روز پایانی نیز گفته: «ما امیدواریم کاری کنیم که صدای عراق شنیده شود. نشان دهیم که عراق هنوز زنده است و قلبش هنوز می‌تپد.»

نظرتان را بنویسید