آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب، سلامت تهرانی‌ها را تهدید می‌کند

Farms-Tehran-South

تقاطع: آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب، سلامت مردم به ویژه تهرانی‌ها را به خطر انداخته است.

رییس “مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت” با بیان اینکه ۵۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در ۱۱ استان کشور که بخش بیشتر آن‌ مربوط به تهران است، با فاضلاب خام، آبیاری می‌شود، به خبرگزاری ایسنا گفت که «مردم سبزیجاتی را که به صورت خام مصرف می‌شوند، طی چهار مرحله شست‌وشو، ضدعفونی و گندزدایی کنند».

دکتر محمدکاظم ندافی اضافه کرد که وسعت این زمین‌ها تا سال ۸۹-۹۰ حدود ۸۰۰۰ هکتار بود که «وزارت بهداشت عمدتا با استفاده از روش‌های حقوقی و قضایی این موضوع را پیگیری و در جهت کاهش آن تلاش کرده است».

آقای ندافی پیش از این نیز در مهر ماه ۹۰ به خبرگزاری‌ها گفته بود که کشت سبزیجات و صیفی‌جات در زمین‌هایی که با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند در حواشی تهران باعث شیوع وبا شده است.

در همان زمان، امیرحسین قاضی‌زاده، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، گفته بود که تقریباً تمام سبزیکاری‌های اطراف شهرهای بزرگ مانند تهران، کرج و مشهد با فاضلاب خام آبیاری می‌شود که منشأ آلودگی است.

با این وجود، غلامرضا شقاقی، رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت، روز هشتم تیرماه به خبرگزاری ایسنا از کاهش مزارعی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند خبر داد و با اشاره به «بسیار خطرآفرین» بودن این شیوه در کشت محصولاتی که خام مصرف می‌شوند گفت «در موارد این‌چنینی باید الگوی کشت تغییر یابد و محصولات صنعتی کشت شود که به مصرف انسان نرسند».

گفتنی است در خرداد ماه سال جاری، محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران، دلیل استفاده‌ی کشاورزان جنوب تهران از آب فاضلاب برای آبیاری مزارع خود را زیاد بودن «کانال‌های سطحی در این مناطق» دانسته و گفته بود «با توجه به این‌که شیب زمین از شمال به جنوب بوده، اکثر آب‌ها و پساب‌ها به دشت‌های جنوب روان می‌شود و چون این آب‌ها هزینه‌ای برای کشاورزان ندارد، متاسفانه گاهی برای آبیاری مزارع مورد استفاده قرار می‌گیرد».

نظرتان را بنویسید