تلاش‌های تازه پاکستانی‌ها و هندی‌ها برای باز پس گرفتن “کوه نور”

Kooh-e-Noor

تقاطع: گروهی از شهروندان پاکستانی با ارائه‌ی دادخواستی به دادگاه خواهان باز گرداندن الماس معروف “کوه نور” به این کشور شدند. این الماس ۱۰۵ قیراطی در سال ۱۸۴۹ میلادی زمانی که “کمپانی هند شرقی” بر منطقه‌ی پنجاب تسلط داشت، به بریتانیا منتقل شد و در حال حاضر جزوی از جواهرات تاج و تخت سلطنتی بریتانیا به حساب می‌آید. این الماس، بزرگ‌ترین سنگی است که ملکه الیزابت (مادر الیزابت دوم، ملکه کنونی بریتانیا) می‌پوشید.

وکیلی که از این دادخواست پشتیبانی می‌کند می‌گوید “کوه نور” بخشی از میراث پنجاب است و به پاکستان تعلق دارد. “پنجاب” در سال ۱۹۴۷ و بعد از استقلال هند از بریتانیا که به تشکیل دو کشور هند و پاکستان منجر شد، منطقه‌ای مورد مناقشه میان دو کشور محسوب می‌شود.

در همین حال، دادخواست گروهی از پاکستانی‌ها به فاصله‌ی چند هفته از تلاش تازه‌ی گروهی از شهروندان هندی برای اقامه‌ی دعوا در دادگاه عالی لندن با هدف بازگرداندن “کوه نور” به هند صورت می‌گیرد. این خواسته برای ده‌ها سال از سوی سیاست‌مداران هندی نیز مطرح بوده که کشورشان را “خانه به حق” این الماس گران‌قیمت می‌دانند.

اختلاف بر سر مالکیت “کوه نور” در حالی است که این الماس در طول صده‌ها در میان کشورهای مختلف دست به دست شده است و از پادشاه گورکانی هند گرفته تا نادرشاه افشار و احمدشاه درانی (افغان) در دوره‌ای آن را در اختیار داشته‌اند.

زوج این الماس که “دریای نور” نام دارد هم‌اکنون در “موزه جواهرات ملی ایران” نگهداری می‌شود.

نظرتان را بنویسید