ادامه بحران آب در اصفهان و یزد؛ آب شُرب در اصفهان جیره‌بندی شد

Water-Crisis-Isfehan-Yazd

تقاطع: آب شرب در اصفهان جیزه‌بندی شده است و هم‌زمان گزارش‌ها از احتمال جیره‌بندی آب در استان یزد حکایت دارد.

خبرگزاری ایلنا به نقل از معاون بهره‌برداری شرکت اب و فاضلاب استان اصفهان روز دوشنبه (۱۷ تیر-۸ جولای) خبر داد که آب شرب اصفهان تا ۳۰ درصد کاهش یافته و به مرحله «بحرانی» رسیده است. مجتبی قبادیان گفته که «نگران شهریورماه هستیم که ممکن است همین مقدار آب هم وجود نداشته باشد».

بنا بر این گزارش افت شدید منابع آب سد زاینده رود، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و افزایش دمای هوا، باعث کاهش ۳۰ درصدی آب موجود در شبکه توزیع اصفهان و جیره‌بندی آب در این شهر شده است.

هم‌زمان، نماینده استان یزد در شورای عالی این استان نیز در گفتگو با ایلنا، از احتمال جیره‌بندی آب شرب یزد و برخی از شهرهای این استان در آینده نزدیک خبر داده است.

محمد فقیه خراسانی درباره وضعیت آب شرب یزد و مشکلات ناشی از بستن آب در اصفهان گفت: «فعلا مساله حل شده است اما پایدار نیست زیرا اصفهانی‌ها مدعی هستند آب شرب برای مردم اصفهان است در حالی که این‌طور نیست و این آب از سرشاخه رود کارون گرفته شده است.»

این مقام مسوول در استان یزد خاطرنشان کرد که «برعکس تبلیغاتی که اصفهان برای این آب انجام داده است و مدعی است که مصرف صنعتی دارد این‌گونه نیست و آب، کاملا آب شرب است».

وی همچنین با بیان این‌که «قرار است آب مورد نیاز استان یزد از خلیج فارس تامین شود» اظهار داشت که «برای این کار سرمایه گذاری‌های لازم انجام گرفته و حتی نقشه و برنامه‌های آن نیز تهیه شده است».

محمد فقیه خراسانی در پایان با ابراز امیدواری از به سرانجام رسیدن «آوردن آب مورد نیاز مردم یزد» گفت که در غیر این‌صورت «در آینده‌ای نزدیک آب شرب یزد و برخی از شهرهای این استان جیره‌بندی می‌شود».

گفتنی است در اسفندماه گذشته، و به دنبال تشدید بحران آب در استان اصفهان، گروهی از مردم این استان با اعتراض به انتقال آب زاینده‌رود به استان یزد، لوله‌های انتقال آب به یزد را شکستند. در جریان این درگیری‌ها که به دخالت نیروی انتظامی نیز منجر شد، چندین دستگاه اتوبوس به آتش کشیده شد و نیروی انتظامی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده کرد.

نظرتان را بنویسید