بیانیه نسرین ستوده و جعفر پناهی در اعتراض به بازداشت یغما گلرویی

Golrouee-Panahi-Sotudeh

تقاطع: نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر، و جعفر پناهی، کارگردان شناخته‌شده‌ی سینمای ایران در بیانیه‌ای مشترک، به بازداشت یغما گلرویی، شاعر و ترانه‌سرای منتقد، اعتراض کردند و خواهان آزادی او و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی شده‌اند.

خانم ستوده و آقای پناهی در این بیانیه نوشته‌اند: «یغما گلرویی بازداشت شد. هنرمندی دیگر در معرض خطر قرار گرفت تا دست از ارائه‌ی هنر بردارد. وقتی نهادهای رسمی یک حکومت به سراغ هنرمندان می‌روند و آن‌ها را بازداشت می‌کنند، به نوعی فرهنگ و هنر جامعه را مورد تاخت و تاز قرار می‌دهند. یغما گلرویی با‌‌ همان اتهام رایج اقدام علیه امنیت کشور و… روانه‌ی زندان شده است. اتهامی که اکثریت جامعه‌ی ایران، مستقیم و غیرمستقیم با آن مواجه‌اند.»

این دو زندان سیاسی پیشین در ادامه‌ی بیانیه‌ی خود به گزارش صداوسیما پیش از بازداشت آقای گلرویی پرداخته می‌نویسند: «اینکه در یک جامعه‌ی سازمان‌یافته که افراد برای حفظ امنیت‌شان، مالیات پرداخت می‌کنند، افراد فرهیخته به اتهامات واهی و با نقض حقوق شهروندی‌شان راهی زندان می‌شوند، موضوعی نیست که به دلیل تکرار مکررش، چشم بر غیرقانونی بودن آن ببندیم، اما موضوع مهم‌تر از آن است که سیمای جمهوری اسلامی ایران قبل از بازداشت یغما گلرویی در برنامه‌ی ویژه‌ای که پخش کرده است، به طرح اتهاماتی علیه ایشان پرداخته و با پرونده‌سازی‌های معمول، فضای روانی را علیه یک شهروند فرهنگی مسموم کرده است.»

برندگان جایزه‌‌ی حقوق بشر پارلمان اروپا (ساخاروف) در سال ۲۰۱۲، با تاکید بر «در خور تعقیب قضایی و مجازات بودن مسوولان صداوسیما به خاطر پخش این گزارش»، می‌افزایند: «نکته‌ی اصلی در آنجا نهفته است که یک حکومت رسمی که باید با احتیاط تمام در حفظ حقوق قضایی و شهروندی شهروندان‌اش اهتمام ورزد، چه تصوری از ناتوانی خویش و توانایی شهروندان‌اش دارد که برای مجرم‌انگاری یک شهروند عادی از همه‌ی بازوهای قضایی، امنیتی و رسانه‌ای خود استفاده می‌کند. شهروندی که اگر خیلی خوشبخت می‌بود، صرفا می‌توانست از خدمات وکیل خویش استفاده کند؛ وکیلی که چه بسا خود در معرض خطر بوده است.»

نسرین ستوده و جعفر پناهی، در پایان بیانیه‌ی خود نوشته‌اند: «ما با محکوم کردن این بازداشت، بار دیگر با تاکید بر حفظ حقوق شهروندی افراد، خواهان آزادی هرچه سریع‌تر هنرمند برجسته‌ی کشورمان یغما گلرویی و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم.»

یغما گلرویی، شاعر و ترانه‌سرای شناخته‌شده روز دوشنبه (۹ آذر-۳۰ نوامبر) در منزلش در تهران بازداشت شد. به گفته‌ی آتنا حبیبی، همسر آقای گلرویی، ماموران امنیتی در هنگام بازداشت وی، منزل این زوج را نیز بازرسی کردند.

نظرتان را بنویسید