تصویری: سه فیلم با کارگردانان ایرانی در فهرست ۵۰ فیلم برتر سال گاردین

Appropriate-Behaviour
دزیره اخوان (سمت راست)، کارگردان و بازیگر فیلم سینمایی کمدی “رفتار مناسب”

تقاطع: بخش فیلم و سینمای وب‌سایت روزنامه‌ی بریتانیایی گاردین روز جمعه (۴ دسامبر-۱۳ آذر)، نام ۴۰ فیلم از فهرست ۵۰ فیلم برگزیده‌ی خود در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد که در رتبه‌های ۱۴، ۱۶، و ۳۶ این فهرست نام سه فیلم با کارگردان‌های ایرانی دیده می‌شود.

در جایگاه ۱۴ این فهرست، فیلم کمدی “رفتار شایسته” به کارگردانی “دزیره اخوان”، کارگردان و هنرپیشه ۳۱ ساله‌ی ایرانی-امریکایی جای گرفته است. اخوان خود فیلم‌نامه‌ی این فیلم را نوشته و در آن نقش “شیرین” یک دختر ایرانی-امریکایی را بازی می‌کند که دچار بحران‌های عاشقانه می‌شود. “شیرین” دختر یک خانواده‌ی مهاجر ایرانی است که با انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ از ایران خارج شدند.

اما در رتبه‌ی ۱۶ فهرست “گاردین”، نام فیلم “تاکسی” ساخته‌ی جعفر پناهی، کارگردان شناخته‌شده‌ی سینمای ایران دیده می‌شود. این فیلم که با وجود ممنوعیت‌های حکومتی برای آقای پناهی، با امکانات محدود در داخل یک “تاکسی” فیلم‌برداری و ساخته شده، هم با استقبال منتقدان سینمایی مواجه شده و هم اکران موفقی را در سینماهای کشورهای مختلف جهان پشت سر گذاشته است.

“پیتر بردشاو”، منتقد سینمایی “گاردین” در یادداشت طولانی که در تمجید از “تاکسی تهران” نوشته، این فیلم را اثری «درگیرکننده» با «طراحی و صحنه‌سازی هوشمندانه» توصیف کرده که با روشی «چریکی» توسط یک «کارگردان و نجات‌یافته‌ی منحصر به فرد» ساخته شده است.

و سرانجام در جای ۳۶ این فهرست، نام فیلم “دختری در شب تنها به خانه می‌رود” ساخته‌ی “آنا لیلی امیرپور” دیگر کارگردان زن جوان ایرانی-امریکایی به چشم می‌خورد.

خانم امیرپور ۳۵ ساله، در اولین فیلم سینمایی بلند خود که به زبان فارسی ساخته شده، ژانر فیلم‌های خون‌آشام هالیوودی را به فضای ایرانی آورده است. ماجرای این فیلم در شهری تخیلی به نام “شهر بد” اتفاق می‌افتد.

قرار است شماره‌های ۱۰ تا ۱ فهرست سال “گاردین” از روز دوشنبه ۷ دسامبر، در ده روز معرفی شوند.

نظرتان را بنویسید