عکس‌خبر: شصتمین سال نافرمانی مدنی تاریخی “رزا پارکس” در امریکا

Rosa-Park

تقاطع: ۶۰ سال قبل در چنین روزی (۱ دسامبر ۱۹۵۵)، “رُزا پارکس”، فعال جنبش حقوق مدنی سیاهان در امریکا، از واگذاری صندلی‌اش به یک مرد سفیدپوست در اتوبوس خودداری کرد و بازداشت و جریمه شد. بر اساس قوانین آن زمان، صندلی‌های جلو اتوبوس‌ها متعلق به سفیدپوستان بود و مسافران‌ سیاه‌پوست نیز تنها زمانی می‌توانستند در صندلی‌های ردیف عقب بنشینند که هیچ سفیدپوستی سرپا نایستاده بود.

نافرمانی مدنی “رزا پارکس” که در اتوبوسی در شهر مونتگومری در ایالت آلاباما اتفاق افتاد، روزی تاریخی را برای امریکا رقم زد و جرقه‌ی اعتراضات گسترده‌ای شد که به تصویب قانون حقوق مدنی سال ۱۹۶۴ در این کشور انجامید. بر اساس این قانون، هرگونه تبعیض نژادی در ایالات متحده امریکا ممنوع شد.

رُزا پارکس که با عناوینی چون «مادر جنبش آزادی» و «بانوی اول جنبش حقوق مدنی» در امریکا شناخته می‌شود، بعدها “مدال آزادی ریاست جمهوری” و “مدال طلای کنگره” امریکا را دریافت کرد. وی هم‌چنین اولین زن، و سومین فرد غیردولتی امریکا است که مجسمه‌اش در سالن مدور کنگره این کشور نصب شده است.

او که در سال ۲۰۰۵ در سن ۹۲ سالگی درگذشت، درباره‌ی علت اقدام اعتراضی‌اش گفته: «دوست داشتم به عنوان فردی از من یاد شود که می‌خواسته آزاد باشد.»

نظرتان را بنویسید