زاکربرگ و همسرش، ۹۹درصد سهام‌شان در فیسبوک را می‌بخشند

MARK-Zuckerberg-Wife-Kid

تقاطع: “مارک زاکربرگ”، بنیان‌گذار و مدیرعامل کمپانی فیسبوک، روز سه‌شنبه (۱ دسامبر-۱۰ آذر) در یک پُست فیسبوکی اعلام کرد که او و همسرش، “پریسلا چان” صاحب یک فرزند دختر شده‌اند. زاکربرگ ۳۱ ساله، هم‌زمان با اعلام این خبر، در نامه‌ای به دختر تازه-به-دنیاآمده‌اش “مکس” نوشت که قصد دارد ۹۹درصد سهام خود در فیسبوک -معادل ۴۵ میلیارد دلار- را صرف کارهای خیرخواهانه در زندگی‌اش بکند.

وی در بخشی از این نامه می‌نویسد: «امروز، مادرت و من، متعهد می‌شویم که سهم کوچک‌مان را برای کمک به حل این چالش‌ها ادا کنیم. من برای بسیاری از سال‌های پیش‌رو هم‌چنان در سمت مدیرعامل فیسبوک مشغول خواهم بود. اما معضلات، مهم‌تر از آنی هستند که صبر کنیم تا تو و ما بزرگ‌تر شویم و بعد کار را آغاز کنیم. با شروع در سنین جوانی، ما امیدواریم که تاثیرات آن را در زمانی که زنده هستیم، ببینیم.»

نفر هفتم فهرست ثروتمندترین افراد جهان که بر اساس ارزیابی مجله‌ی “فوربز”، ارزش خالص دارایی‌هایش در حال حاضر به ۴۶/۸ میلیارد دلار می‌رسد، پیش‌تر در دسامبر ۲۰۱۰ با پیوستن به کمپین “گیوینگ پِلِج” تعهد داده بود که دست‌کم نیمی از ثروتش را ببخشد.

با این وجود، زاکربرگ اکثریت سهام فیسبوک را در آینده‌ی قابل پیش‌بینی حفظ می‌کند و به مدت سه سال، سالانه بیش از یک میلیارد دلار از سهامش را در راه خیر واگذار نخواهد کرد.

زاکربرگ و همسرش با پیروی از بیل و ملیندا گیتس، بنیادی را به اسم “ابتکار عمل زاکربرگ چان” راه‌اندازی کرده‌اند و از این پس، فعالیت‌های اجتماعی و خیریه خود را با تمرکز بر “برابری کودکان”، “یادگیری شخصی”، “درمان بیماری‌ها”، “اتصال افراد به یکدیگر” و “ساختن پیوندهای اجتماعی قوی” در قالب آن انجام می‌دهند.

این زوج در نامه‌ای که خطاب به دخترشان نوشته‌اند، می‌گویند می‌دانند هزینه‌ای که برای پیش‌برد ماموریت‌شان خواهند کرد، «در مقایسه با منابع و استعدادهایی که در حال حاضر بر روی این مسائل کار می‌کنند، “سهم کوچکی” است»، اما می‌خواهند در کنار دیگران، آن‌چه را که در توان‌شان است، انجام بدهند.

زاکربرگ و چان، در عین حال، چند هفته پیش از به دنیا آمدن “مکس”، در ویدئویی به بیان آرزوهای خود برای او و کودکان هم‌نسلش پرداختند که این ویدئو را نیز روز سه‌شنبه منتشر کردند.

نظرتان را بنویسید