کره‌جنوبی بهترین اینترنت جهان را دارد؛ ایران در رتبه ۹۱ گزارش سالانه اتحادیه بین‌المللی ارتباطات

ITU-2015-IDI-Map

تقاطع: تازه‌ترین گزارش “اتحادیه بین‌المللی ارتباطات” (ITU) می‌گوید که شهروندان کره‌جنوبی هم‌چنان به بهترین و سریع‌ترین اینترنت جهان دسترسی دارند.

در این گزارش که روز دوشنبه (۳۰ نوامبر-۹ آذر) منتشر شده، کره‌جنوبی با کسب امتیاز ۸/۹۳ از ۱۰ در صدر “فهرست توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات” (IDI) قرار گرفته و بعد از این کشور، دانمارک و ایسلند، به ترتیب با امتیازهای ۸/۸۸، ۸/۸۶ در رتبه‌ی دوم و سوم قرار دارند.

در این فهرست، انگلستان، سوئد، لوگزامبورگ، سوییس، هلند، هنگ‌کنگ، نروژ، ژاپن، فنلاند، استرالیا، آلمان، امریکا، نیوزلند، فرانسه، موناکو، سنگاپور، و استونی، با امتیازهای بالای هشت، به ترتیب جایگاه‌های چهارم تا بیستم را به خود اختصاص داده‌اند.

کره‌جنوبی در فهرست پیشین آی.تی.یو نیز که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده بود، با امتیاز ۸/۶۴ در صدر قرار داشت.

پایین این فهرست را نیز کشورهای افریقایی چاد، اریتره، اتیوپی، ماداگاسکار، مالاوی، گینه بیسائو، سودان جنوبی، کنگو، بورکینافاسو، موزامبیک، و تانزانیا به خود اختصاص داده‌اند.

هم‌چنین، ایران در فهرست سال ۲۰۱۵ با امتیاز ۴/۷۹ در جایگاه ۹۱ در میان ۱۶۷ کشور مورد بررسی قرار گرفته است که کمی پایین‌تر از میانگین ۵/۰۳ این فهرست است. ایران در فهرست سال ۲۰۱۰ با امتیاز ۳/۴۸، در رتبه‌ی ۹۹ در میان ۱۶۶ کشور قرار داشت.

آی.تی.یو برای اندازه‌گیری “شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات”، سه زیرشاخص “دسترسی”، “استفاده”، و “مهارت‌ها” را بررسی می‌کند.

ایران در فهرست امسال، در هر سه زیرشاخص نسبت به سال ۲۰۱۰، امتیاز بیشتری کسب کرده اما به ویژه در زیرشاخص “استفاده” با امتیاز ۲/۱۹ از ۱۰، فاصله‌ی زیادی با دیگر کشورهای در حال توسعه جهان دارد.

برای دیدن فهرست در اندازه‌ی بزرگ‌تر، بر روی آن کلیک کنید.
برای دیدن فهرست در اندازه‌ی بزرگ‌تر، بر روی آن کلیک کنید.

نظرتان را بنویسید