سعید مرتضوی با هدف سفر به کربلا از کشور خارج شده است

Mortazavi-Saeed

تقاطع: شماری از خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری ایران از خروج سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران از کشور به قصد شرکت در “مراسم اربعین” در شهر کربلا عراق خبر می‌دهند.

بر اساس این خبر که نخستین بار توسط وب‌سایت “روز نو” منتشر شده، آقای مرتضوی شامگاه پنجشنبه (۵ آذر-۲۶ نوامبر) با پرواز شماره ۳۴۱۳ از طریق “فرودگاه امام‌خمینی”، تهران را به مقصد نجف ترک کرده است.

خروج این مقام پیشین قضایی از کشور در حالی صورت می‌گیرد که وی در ارتباط با دوران مسوولیتش در دادستانی تهران و نیز ریاستش بر سازمان تامین اجتماعی چندین پرونده‌ی قضایی باز دارد.

یکی از معروف‌ترین این پرونده‌ها مربوط به شکایت خانواده‌های معترضان جان‌باخته در بازداشت‌گاه کهریزک در جریان اعتراضات خیابانی سال ۱۳۸۸ است که او در مردادماه امسال از اتهام معاونت در قتل قربانیان تبرئه شدو به دنبال آن، پرونده با درخواست تجدیدنظرخواهی شاکیان به دادگاه تجدیدنظر ارجاع گردید..

سعید مرتضوی پیش‌تر نیز در تیرماه ۱۳۹۲ از سوی قضات شعبه‌ی ۷۶ دادگاه کیفری تهران در رابطه با اتهام “بازداشت غیرقانونی” و “گزارش خلاف واقع” در پرونده‌ی کهریزک به انفصال دائم از خدمات قضایی، ۵ سال انفصال از مشاغل دولتی و ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم و از اتهام “معاونت در قتل” تبرئه شده‌ بود که “دیوان عالی کشور” بعدها به بخش‌هایی از این حکم ایراد گرفت و پرونده را برای بررسی دوباره به شعبه‌ی هم‌ارز ارجاع داد.

او که هم‌زمان در ارتباط با فساد مالی در سازمان تامین اجتماعی نیز در حال محاکمه در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است، در مردادماه امسال در خصوص سرپرستی غیرقانونی بر این سازمان در شش ماه پایانی دولت احمدی‌نژاد به شش ماه حبس تعزیری، شش ماه حبس تعلیقی و باز گرداندن حدود ۴۸ ‌میلیون تومان حقوق دریافتی در این مدت، محکوم شد.

اجازه‌ی سفر مرتضوی به خارج از کشور در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از فعالان و نیز زندانیان سیاسی سال‌های اخیر با وجود آزادی از زندان و پایان دوران محکومیت، هم‌چنان با حکم ممنوع‌لخروجی روبه‌رو هستند که از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها می‌توان از عباس امیرانتظام، محمد ملکی، محمد نوری‌زاد و بهزاد نبوی نام برد.

نظرتان را بنویسید