قرآنِ اهدایی پوتین به خامنه‌ای، «کپی» از آب درآمد

 

Putin-Gift-to-Khemenei-is-a-copy

تقاطع: در حالی که تصاویر و خبر مربوط به اهدای یکی از «قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن» از سوی ولادمیر پوتین به علی خامنه‌ای به صورت گسترده‌ای در خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت ایران منتشر می‌شود، خبرگزاری روسی “تاس” به نقل از “دمیتری پسکوف”، سخنگوی رییس جمهوری روسیه می‌نویسد که این قرآن یک نسخه‌ی «کپی» است.

این در حالی است که پیش‌تر خبرگزاری دولتی ایرنا مدعی شده بود هدیه‌ی پوتین به خامنه‌ای «قدیمی‌ترین نسخه‌ قرآن نگهداری‌شده در روسیه» بوده است.

خبرگزاری “فارس” نیز روز سه‌شنبه (۳ آذر-۲۴ نوامبر) در گزارشی به نقل از بخش خاورمیانه‌شناسی دانشگاه مسکو نوشت: «این قرآن مربوط به دوره مروان آخرین خلیفه بنی‌امیه است که والی شام به سلطان سلیم عثمانی هدیه کرده بود. بعدها پادشاه دیگر عثمانی نیز این قرآن را به عباس‌میرزا نایب‌السلطنه فتحعلی‌شاه قاجار هدیه کرد. و عباس‌میرزا نیز در جنگ ایران و روسیه به پاس رشادت‌های والی گنجه، آن را به وی اهدا کرد. در دوران اتحاد جماهیر شوروی این قرآن به دستور استالین به موزه آرمیتاژ شهر سنت‌پترزبورگ انتقال یافت و دیروز ولادیمیر پوتین آن را به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا کرد.»

نظرتان را بنویسید