گاف تازه رسانه‌های ایران در انتشار گسترده یک شایعه اینترنتی

 

Fake-News-Iran-1

تقاطع: خبرگزاری‌های و وب‌سایت‌های خبری ایران یک بار دیگر به انتشار یک شایعه‌ی اینترنتی دست زده‌اند که هیچ پایه و اساسی ندارد.

این خبر که به نظر می‌رسد روز سه‌شنبه (۳ آذر-۲۴ نوامبر) ابتدا توسط “باشگاه خبرنگاران” متعلق به صداوسیمای جمهوری اسلامی منتشر شد و به دنبال آن در وب‌سایت‌هایی چون خبرآنلاین، عصرایران، پارسینه، اقتصادآنلاین، الف، خراسان، دنیای اقتصاد، مشرق‌نیوز، و ده‌ها وب‌سایت خبری دیگر بازنشر یافت، از قول یک پزشک متخصص بریتانیایی به نام “تیم هاپکینز” مدعی می‌شود «کوه باستانی پردیس» در حومه شهرستان جم از توابع عسلویه استان بوشهر، «نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید است» و به خاطر «خواص مغناطیسی فوق‌العاده» به درمان مبتلایان به ایدز کمک می‌کند.

این گزارش ادعا می‌کند که پزشکان متخصص بریتانیایی «اخیرا در مقاله‌ای در روزنامه‌ی “تایمز” ضمن بر شمردن این خاصیت از سازمان ملل درخواست کرده‌اند تا نام این کوه را به کوه ضد اچ.آی.وی ANTI-HIV Mountain تغییر دهد». هم‌چنین از قول دکتر هاپکینز آمده که او «درخواست ایجاد شهرک‌های درمانی برای مبتلایان به ایدز در این منطقه را داشته و معتقد است با اسکان مبتلایان به ایدز در این منطقه پس از حداکثر مدت ۱۸ ماه هیچ نشانه‌ای از بیماری در این مبتلایان دیده نمی‌شود».

این در حالی است که با جستجوی این خبر، هیچ نشانی از آن در رسانه‌های خبری خارجی و از جمله روزنامه‌ی “تایمز” به دست نمی‌آید. از سوی دیگر سابقه‌ی این ادعا در رسانه‌های فارسی نشان می‌دهد که این شایعه چندین سال قبل نیز به صورت گسترده در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های فارسی‌زبان هم‌چون “تابناک”، “روزنامه جام‌جم” و خبرگزاری “میراث‌فرهنگی” منتشر شده بود و بین کاربران فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شده است.

در همان زمان، وب‌سایت “یک‌کلاغ” که صحت و سقم شایعه‌های اینترنتی را بررسی می‌کند، مطلبی را به این موضوع اختصاص داده و موارد ادعایی در این شایعه را یک به یک رد کرده بود.

گفتنی است انتشار “کپی-پیستی” و بدون تحقیق اخبار اشتباه و مطالب غیرمعتبر، امری رایج در فضای رسانه‌ای ایران به شمار می‌رود.

چندی قبل نیز یک شایعه‌ی اینترنتی مشهور دیگر درباره‌ی پیدا شدن یک تمساح در تاسیسات عسلویه به صورت گسترده در خبرگزاری‌های رسمی ایران انتشار یافته بود.

نظرتان را بنویسید