عکس-خبر: مرگ یکی از چهار کرگدن سفید شمالی باقی‌مانده در جهان

Nola-Died-in-Sandiego-Safari-Park

تقاطع: روز یکشنبه (۲۲ نوامبر-۱ آذر) پزشکان باغ‌وحش سن‌دیگو در ایالت کالیفرنیای امریکا به زندگی “نولا” یکی از چهار “کرگدن سفید شمالی” باقی‌مانده در جهان پایان دادند تا این زیرگونه جانوری به انقراض کامل نزدیک‌تر شود.

وضعیت جسمی این کرگدن ماده ۴۱ ساله بعد از انجام عمل جراحی برای خارج کردن یک ورم چرکی از لگنش در روز ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) رو به وخامت گذاشته بود.

“نولا” از سال ۱۹۸۹ در باغ‌وحش سن‌دیگو زندگی می‌کرد و یکی از محبوب‌ترین حیوانات این باغ‌وحش به حساب می‌آمد.

مرگ نولا، سومین مرگ کرگدن‌های سفید شمالی در یک سال گذشته به شمار می‌آید.

در حال حاضر، هر سه کرگدن سفید شمالی باقی‌مانده در جهان در منطقه‌ی به شدت محافظت‌شده‌ی “اُل‌پژتا” در کنیا نگهداری می‌شوند.

بر اساس اعلام «صندوق جهانی حیات‌وحش»، در سال ۱۹۶۰ میلادی، بیش از ۲۰۰۰ “کرگدن سفید شمالی” در جهان وجود داشت اما شکارچیان با نابودی این زیرگونه‌ی جانوری، تعداد آن را در سال ۱۹۸۴ به ۱۵ عدد رساندند. هرچند که به دنبال تلاش‌های حفاظتی و تهاجمی، تعداد این زیرگونه در سال ۱۹۹۳ دو برابر شد اما باندهای شکار غیرقانونی به شدت مسلح با استفاده از هلیکوپتر، تفنگ‌های مجهز به صداخفه‌کن، و تجهیزات دید در شب، موفق به کشتن کرگدن‌ها و فروش شاخ آن‌ها به قیمت ۳۰ هزار دلار برای هر پوند شدند تا این‌که در سال ۲۰۰۸، “کرگدن سفید شمالی” در دسته‌ی حیوانات منقرض‌شده طبقه‌بندی شد.

نظرتان را بنویسید