تصویری: اعتصاب غذای پناه‌جویان ایرانی با لب‌های دوخته در مرز یونان و مقدونیه

Refugees-Balkan-Protest-9

تقاطع: شماری از پناه‌جویان ایرانی، پاکستانی، بنگلادشی و مراکشی با مسدود کردن خط راه‌آهن در مرز شمالی یونان با مقدونیه، خواهان عبور از مرز برای رسیدن به کشورهای غربی شده‌اند. این پناه‌جویان به دنبال اتخاذ سیاست جدید کشورهای اروپایی مبنی بر اولویت دادن به پناه‌جویانی که با نگرانی‌های حقوق بشری در کشورشان روبه‌رو هستند، در پشت مرزهای مقدونیه مانده‌اند.

خبرگزاری “رویترز” در گزارشی از اقدام اعتراضی این گروه از پناه‌جویان، به یک مرد ایرانی اشاره کرده که با بالاتنه‌ای برهنه و لب‌های دوخته‌شده، در مقابل پلیس ضد شورش نشسته و دست به اعتصاب غذا زده است.

این مرد ۳۴ ساله در پاسخ به خبرنگار “رویترز” که از او پرسیده به کجا می‌خواهد برود، خودش را “حمید” و یک مهندس الکترونیک معرفی می‌کند و می‌گوید: «به هر کشور آزادی. من نمی‌توانم به ایران برگردم چرا که به دار آویخته خواهم شد.»

بر اساس این گزارش، پناه‌جویان دست‌کم یک قطار را که قصد عبور از مرز یونان و مقدونیه را داشت، متوقف کرده‌اند.

یک گروه از پناه‌جویان بنگلادشی نیز بر روی بدن‌های برهنه‌شان با رنگ قرمز این شعارها را نوشته‌اند: «به ما تیراندازی کنید، ما هرگز برنمی‌گردیم.» و «یا بکشیدمان یا نجات‌مان دهید.»

بر روی سینه و پیشانی دو پناه‌جوی ایرانی نیز کلمات «برای آزادی» و «ایران» دیده می‌شود.

در ماه‌های گذشته، صدها هزار پناه‌جو که بیشترشان سوری‌هایی هستند که از جنگ فرار کرده‌اند، با عبور مخاطره‌آمیز از دریا با قایق خود را از ترکیه به یونان و سپس از آن‌جا به مقدونیه، صربستان، کرواسی و اسلوونی رسانده‌اند تا از طریق آن‌ها به کشورهای مرفه‌تر شمال اروپا به ویژه آلمان و سوئد بروند. در این میان چندین هزار نفر از پناه‌جویان نیز با واژگون شدن قایق‌های‌شان در دریا غرق شده‌اند.

در همین حال، هفته‌ی گذشته، اسلوونی، یکی از کشورهای حوزه‌ی “شینگن” که ورود به آن به منزل ورود آزاد به سایر کشورهای اروپایی است، اعلام کرد که از این پس تنها به پناه‌جویانی اجازه‌ی عبور می‌دهد که از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان فرار کرده باشند و شهروندان سایر کشورها که در دسته‌ی “پناه‌جویان اقتصادی” قرار می‌گیرند، راهی به اسلوونی پیدا نخواهند کرد.

این سیاست دولت اسلوونی باعث شد تا کشورهای دیگر مسیر پناه‌جویان، یعنی مقدونیه، صربستان و کرواسی نیز دست به اقدام مشابهی بزنند. به دنبال آن، بسیاری از پناه‌جویان مجبور شدند در سرمای فزاینده‌ی زمستان، چادرهای‌شان را پشت مرزهای بالکان بر پا کنند.

عکس‌ها از خبرگزاری رویترز و آژانس عکس گِتی ایمجز

One thought on “تصویری: اعتصاب غذای پناه‌جویان ایرانی با لب‌های دوخته در مرز یونان و مقدونیه

  1. خانم مرکل واروپا بفرما تمام کل أعراب و ایران پاکستان بنگلادش میایند و شما باید بروید شهر انها
    باید مساجد بنا شود همتون را محاکمه و اعدام میکنند
    با گل بروید پیش باز

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: