ویدئو: استفاده از گاز اشک‌آور و فلفل در پارلمان کوزوو

تقاطع: احزاب اپوزیسیون کوزوو که در دو ماه گذشته با روش‌های مختلف جلسات پارلمان این کشور را با اخلال مواجه کرده‌اند، در تازه‌ترین اقدام خود یک بار دیگر صحن پارلمان را با گاز اشک‌آور و فلفل پر کردند.

این احزاب خواهان لغو دو قرارداد هستند. یکی قراردادای است میان دولت کوزوو با دولت صربستان که به صرب‌تباران این کشور قدرت بیشتر می‌دهد. و قرارداد دیگر با دولت مونته‌نگرو بر اساس علامت‌گذاری‌های مرزی است.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ و با حمایت کشورهای غربی از صربستان اعلام استقلال کرد. با این وجود دولت صربستان تا به امروز این استقلال را به رسمیت نشناخته هرچند که مذاکراتی میان دو کشور با میانجی‌گری اتحادیه اروپا برای فائق آمدن بر اختلافات در جریان است.

در همین حال، روز چهارشنبه (۱۸ نوامبر-۲۷ آبان) یکی از قانون‌گذارانی که یک روز قبل در صحن پارلمان از گاز فلفل استفاده کرده بود، با حکم دستگاه قضایی بازداشت شد و برای سه قانون‌گذار دیگر نیز حکم بازداشت صادر شده است.

در همین روز، حامیان احزاب اپوزیسیون به خیابان‌ها آمدند و با پلیس درگیر شدند.

به دنبال بالا گرفتن سطح درگیری‌ها، روز پنج‌شنبه (۱۹ نوامبر)، سه رهبر اپوزیسیون برنامه‌ی قبلی برای ادامه‌ی تظاهرات اعتراضی را لغو کردند اما در عین حال هشدار دادند در صورتی که پلیس بخواهد به ابزار سرکوب دولت تبدیل شود، اعتراضات خیابانی را از سر خواهند گرفت.

در حال حاضر، دادگاه قانون اساسی کوزوو اجرای قرارداد با صربستان را تا زمانی که در مورد مغایر بودن یا نبودن آن با قانون اساسی این کشور تصمیم بگیرد، به حالت تعلیق درآورده است.

اپوزیسیون تاکید دارد تا زمان لغو کامل این توافق، جلسات پارلمان را با اخلال مواجه خواهد کرد. در مقابل، دولت، اپوزیسیون را به تلاش برای رسیدن به قدرت با زور متهم می‌کند.

در این میان، روز پنج‌شنبه، سفارت‌خانه‌های پنج کشور امریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا در کوزوو، با صدور بیانیه‌ای مشترک، از اپوزیسیون این کشور به دلیل «استفاده از خشونت برای رسیدن به اهداف سیاسی» انتقاد کردند.

این پنج کشور از جمله حامیان اصلی اعلامیه‌ی استقلال کوزوو هستند، گفته‌اند که ادامه‌ی خشونت‌ها به جایگاه بین‌المللی این کشور آسیب می‌زند.

نظرتان را بنویسید