فرزند مهاجرانی به اتهام «فساد» در پرونده «دکل گم‌شده» بازداشت شد

Mohamad-Mohajerani

تقاطع: خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران در ایران از بازداشت فرزند عطاءالله مهاجرانی، وزیر اسبق “فرهنگ و ارشاد اسلامی” به اتهام فساد مالی در پرونده‌ی معروف به “دکل گم‌شده نفتی” خبر می‌دهند.

آن‌گونه که خبرگزاری “فارس” نوشته، محمدمحسن مهاجرانی با حکم بازپرس “دادسرای ویژه مفاسد اقتصادی” و به دلیل نقش دلالی‌اش در خرید یک دکل نفتی به قیمت ۸۷ میلیون دلار برای شرکت “تاسیسات دریایی” بازداشت شده است. این دکل که به جای ایران سر از خلیج مکزیک درآورد، در فضای رسانه‌ای ایران به “دکل گم‌شده” مشهور شده است.

این خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران پیش‌تر در روز ۱۲ مردادماه (۳ آگست) با انتشار اسنادی از نقش محمدمحسن مهاجرانی در این پرونده‌ پرده برداشته بود.

“فارس” در گزارش خود از فردی به نام رضا مصطفوی طباطبایی به عنوان دلال اصلی دکل‌های حفاری نفتی برای دولت ایران نام برده و نوشته بود مدیران وقت “شرکت تاسیسات دریایی” در جایگاه خریدار “دکل گم‌شده”، مدعی هستند شرکت فروشنده دکل، توسط “طباطبایی”، “محمدمحسن مهاجرانی” و یک “مدیر کنونی وزارت نفت” به آنها معرفی شده و این سه نفر، واسطه‌‌ی اولیه‌ی قرارداد بوده‌اند.

هم‌چنین بر اساس بخشی از متن قرارداد “محرمانه” میان “رضا مصطفوی طباطبایی” و “محمد مهاجرانی” که تصویر آن توسط “فارس” منتشر شده بود، طباطبایی در ازای دریافت مشاوره از مهاجرانی در خصوص خرید و فروش نفت خام و فراورده‌های نفتی و پتروشیمی، و نیز انواع کالا، تجهیزات و قطعات، می‌بایست ۴۰ درصد سود خالص معامله را به وی پرداخت کند.

این قرارداد که در مردادماه ۱۳۹۰ میان دو طرف به امضا رسید، پیش‌بینی کرده بود که در صورت اخذ وام و تسهیلات بانکی و گشایش اعتبار نیز ۳ درصد کل مبلغ وام و اعتبار به مهاجرانی تعلق گیرد. هم‌چنین طباطبایی متعهد شده بود که در ازای مشاوره سرمایه‌گذاری و برقراری امکان مشارکت در بخش ساخت‌وساز دولتی و غیردولتی، ۵ درصد میزان سرمایه‌گذاری را به مهاجرانی پرداخت کند.

محمد مهاجرانی که در زمان عقد این قرارداد تنها ۲۹ سال داشت، یک روز بعد از انتشار قراردادش با رضا طباطبایی، نامه‌ای را به خبرگزاری‌ها ارسال کرد و در آن مدعی شد «کلیه فعالیت‌های اقتصادی‌اش در چارچوب قوانین تجاری جمهوری اسلامی ایران بوده است».

وی در نامه‌ی خود با استقبال از تشکیل دادگاه و اعلام آمادگی برای پاسخ دادن به “هر پرسش و استفساری” در رابطه با پرونده “دکل گم‌شده”، نوشته بود: «بعضی چهره‌های مرموز سیاسی-اقتصادی و برخی رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص که مدعی اصول‌گرایی‌اند، با مطرح کردن نام اینجانب و عنوان آقازادگی و تسری اتهام به بستگانم و ارتباط دادن موضوع دکل گم‌شده با فعالیت‌های قانونی اینجانب در کشور، درصدد فرار به جلواند و می‌خواهند برای کارهای خلاف قانون هم‌فکران و حامیان خود در غارت بیت‌المال مفری پیدا کنند.»

نظرتان را بنویسید