ادعاهای تازه روحانی درباره افزایش آزادی‌ها؛ موسوی و کروبی «یک روزی» آزاد می‌شوند

Rouhani-Italian-Journalists

تقاطع: در حالی که نزدیک به پنج سال از بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران می‌گذرد، حسن روحانی می‌گوید آن‌ها «یک روزی» آزاد خواهند شد.

آقای روحانی در گفتگویی با خبرنگاران روزنامه‌ی ایتالیایی “کوریره دلا سرا” با این سوال مواجه شد که «دو سال قبل، وعده‌ داده بود میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر جنبش سبز را آزاد کند، آیا به این وعده‌اش عمل خواهد کرد؟»

رییس جمهوری اسلامی در پاسخی کوتاه به این پرسش گفته: «آن‌ها آزاد خواهند شد. یک روزی.»

او هم‌چنین به سوال دیگری مبنی بر این‌که «چرا تا کنون وعده‌هایش برای آزادی بیان و دموکراسی بیشتر و اینترنت بدون فیلتر عملی نشده»، این‌گونه پاسخ داده است: «بهبود در حوزه‌ی حقوق شهروندی و اجتماعی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و زمان می‌برد. از همان آغاز، یکی از اهداف دولت من، اعطای حقوق بیشتر به شهروندان، افزایش آزادی‌ها، و ایجاد فضای بهتر برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بود. در دو سال گذشته، پیشرفت‌هایی صورت گرفته است. امروز فضای دانشگاه‌ها و رسانه‌ها خیلی بهتر است. رسانه‌ها آزادانه رییس‌جمهور را نقد می‌کنند. دو سال قبل، هیچ‌کس چنین چیزی را تصور هم نمی‌کرد. اما دولت به تنهایی نمی‌تواند همه چیز را حل کند. نیاز به همکاری قوای قضاییه و مقننه است. من امیدوارم که این اتفاق در آينده بیفتد.»

متن کامل این گفتگو را به زبان انگلیسی می‌توانید در اینجا بخوانید.

Rouhani-on-Mousavi-Karroubi-House-Arrest

حسن روحانی، هم‌زمان، در مصاحبه‌ای ده دقیقه‌ای با دو خبرنگار تلویزیون‌های “فرانس‌۲” و “اُروپ۱” نیز با پرسش‌هایی چالشی در خصوص نقض حقوق بشر و آزادی‌های اجتماعی در ایران روبه‌رو شد.

از جمله در دقیقه‌ی پایانی این مصاحبه، پس از آن‌که حسن روحانی از آماده شدن “منشور حقوق شهروندی” در ماه‌های آينده خبر داد و مدعی شد با اجرای آن، «شهروندان از حقوق مساوی برخوردار خواهند شد»، خبرنگار فرانسوی، به بازداشت‌‌ روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ایران اشاره کرد و از روحانی پرسید که چرا حکومت ایران، یک نقاش جوان به نام آتنا فرقدانی را به سال‌ها حبس محکوم کرده است و وی برای آزادی روزنامه‌نگارانی که اخیرا از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند، چه کاری خواهد کرد.

روحانی در پاسخی کلی به این پرسش‌ها گفت: «ببینید یکی از وظایف رییس جمهور، مسوولیتش در اجرای قانون اساسی است. در قانون اساسی ما حقوق فراوانی برای مردم تحت عنوان حقوق ملت آمده و من همواره تلاش خواهم کرد تا اصول قانون اساسی در کشور ما اجرا و پیاده شود و اگر نقصی را ببینم تذکر لازم را به دستگاه مربوطه خواهم داد.»

ویدئوی مربوط به این مصاحبه را نیز می‌توانید در اینجا ببینید.

نظرتان را بنویسید