ویدئو: راهپیمایی اعتراضی در شهرهای آذری‌نشین ایران به خشونت کشیده شد

تقاطع: روز دوشنبه (۱۸ آبان-۹ نوامبر) شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان و شماری دیگر از مناطق آذری‌نشین ایران شاهد راهپیمایی‌ها و تجمعات اعتراضی به پخش یک نمایش از تلویزیون دولتی ایران بود. این تجمعات به درگیری میان معترضان و پلیس کشیده شد و در جریان آن، شماری از تجمع‌‌کنندگان بازداشت شدند.

بر اساس گزارش‌ها دست‌کم در تبریز، نیروهای ویژه‌ی ضد شورش برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرده‌اند.

روز جمعه (۱۵ آبان) در برنامه ویژه کودکان “فیتیله” که هر هفته از شبکه دوصداوسیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود، یک آیتم نمایشی به روی آنتن رفت که در آن یک پدر و پسر که ظاهرا آذری‌ بودند از بوی بد اتاق‌شان به مدیر هتل شکایت می‌کنند اما در نهایت معلوم می‌شود که منشاء این بوی بد، دهان فرزند است که به جای مسواک دهان از برس دستشویی استفاده کرده است.

توهین‌آمیز قلم‌داد شدن این نمایش از سوی بسیاری از کاربران آذری و تُرک شبکه‌های اجتماعی، باعث شد تا سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از توقف پخش برنامه تلویزیونی «فیتیله» و توبیخ و برکناری شماری از مدیران مرتبط با پخش آن خبر دهد.

این سازمان در اطلاعیه‌ی خود با تاکید بر «سهوی بودن» پخش این نمایش، از «آذری‌زبانان» عذرخواهی و اعلام کرد «این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه‌های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد».

روز دوشنبه نیز با بالا گرفتن اعتراض‌ها، محمد سرافراز، رییس “صداوسیما”، اتفاقِ افتاده را «خطا و سهل‌انگاری غیرقابل گذشت» خواند و گفت «رسانه از خطای به وجود آمده پوزش می‌طلبد».

هرچند که به نظر می‌رسد که این عذرخواهی‌ها هم نتوانسته خشم معترضان را فروکش کند.

نظرتان را بنویسید