علت کشته‌شدن همدانی: سبقت از کامیون در جاده باریک با سرعت زیاد

عکس، حسین همدانی را در جریان دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با علی خامنه‌ای در شهریورماه امسال نشان می‌دهد.
عکس، حسین همدانی را در جریان دیدار فرماندهان سپاه پاسداران با علی خامنه‌ای در شهریورماه امسال نشان می‌دهد.

تقاطع: یک ماه پس از کشته‌شدن حسین همدانی، بلندپایه‌ترین فرمانده سپاه پاسداران در یک سانحه‌ی رانندگی در سوریه، یک عضو سپاهی مجلس شورای اسلامی، جزییات تازه‌ای از علت مرگ او را بیان کرده است.

اسماعیل کوثری، رییس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی و از هم‌رزمان پیشین حسین همدانی در سپاه کردستان، در مصاحبه‌ با شبکه‌ی تلویزیونی عرب‌زبان جمهوری اسلامی (العالم) گفته: «سردار همدانی در حال حرکت به سوی منطقه بود که به دلیل باریک بودن جاده و زیاد بودن سرعت، خودروی وی هنگام سبقت از یک کامیون واژگون شد و او بر اثر این حادثه دچار ضربه مغزی گردید.»

این اظهارات آقای کوثری در حالی است که سپاه پاسداران در اولین اطلاعیه‌ی خود درباره‌ی کشته شدن حسین همدانی مدعی شده بود که او در جنگ با نیروهای دولت اسلامی (داعش) در حومه‌ی شهر حلب جان خود را از دست داده است.

با این وجود، دو روز بعدتر، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی” جمهوری اسلامی در گفتگو با خبرنگاران، علت مرگ همدانی را یک «حادثه خودرویی» در هنگام شناسایی منطقه‌ای اعلام کرد.

اسماعیل کوثری در بخش دیگری از مصاحبه‌ی خود با “العالم” دلیل افزایش شمار تلفات سپاه پاسداران در یک ماه گذشته را «افزایش شمار مستشاران» این نیروی نظامی در «صحنه عمل» عنوان کرده و گفته: «عزیزانی که به آنجا به صورت عاشقانه و داوطلبانه می‌روند، هنگام آغاز عملیات عقب نمی‌ایستند و نمی‌گویند که نیروها خودشان بروند بلکه آن‌ها هم در صحنه حضور دارند و موقعی که در صحنه حضور داشته باشند باعث می‌شود که این مسائل هم پیش بیاید.»

گفتنی است در یک ماه گذشته و از زمان آغاز عملیات هوایی جنگنده‌های روسیه در حمایت از ارتش بشار اسد و متحدان آن شامل نیروی قدس سپاه پاسداران و حرب‌الله لبنان، دست‌کم ۴۵ نفر از اعضای سپاه قدس از جمله شماری از فرماندهان و درجه‌داران این نیرو کشته شده‌اند.

بر اساس برآورد مقامات امریکایی، در حال حاضر بیش از ۲ هزار نیروی سپاه در درگیری‌های سوریه حضور دارند. مقامات جمهوری اسلامی تاکید می‌کنند که این نیروها به صورت داوطلبانه و برای دفاع از اماکن مقدس شیعیان در دمشق در سوریه به سر می‌برند.

نظرتان را بنویسید