جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری راهی زندان اوین شد+عکس

Jafar-AzimZadeh

تقاطع: جعفرعظیم‌زاده، دبیر هیات‌مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران”، صبح روز یکشنبه (۱۷ آبان-۸ نوامبر) با بدرقه‌ی شماری از فعالان کارگری و دوستانش، جهت تحمل محکومیت شش سال حبس خود، راهی زندان اوین تهران شد.

آن‌گونه که وب‌سایت “اتحادیه آزاد کارگران” نوشته، آقای عظیم‌زاده پیش از رفتن به داخل زندان اوین، در جمع کارگرانی که از شهرهای دور و نزدیک هم‌چون سنندج، اصفهان، کرج و تهران برای بدرقه‌اش آمده بودند، گفت: «بیش از یک دهه فعالیت ما که به طور علنی و قانونی انجام، و تماما روی وب‌سایت ما منعکس و منتشر شده، چیزی جز دفاع از منافع کارگران و ارتقاء سطح زندگی و معیشت آنان و همچنین تلاش برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری به عنوان پایه‌ای‌ترین حق طبقه کارگر نبوده است و در هر شرایطی بر این خواسته‌ها پای می‌فشاریم.»

جعفر عظیم‌زاده یکی از هماهنگ‌کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران برای افزایش حداقل دستمزدشان است که در زمستان ۱۳۹۲ خطاب به علی ربیعی، “وزیر تعاون، کار، و رفاه اجتماعی” نوشته شد. او حدود دو ماه بعد از انتشار این نامه و در آستانه روز جهانی کارگر در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و مدت ۴۶ روز را در بند ۲۰۹‌ زندان اوین سپری کرد.

وی در اسفندماه ۹۳ از سوی ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به سه اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور”، “اخلال در نظم عمومی”، و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مجموعا به تحمل شش سال حبس و ۲ سال «عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات» محروم شد که این حکم اکنون بعد از تایید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به اجرا درآمده است.

او روز ۳ خردادماه امسال نیز به اتهام “تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار اخبار مربوط به اعتراض کارگران لوله و نورد صفا” با دستور بازپرس شعبه یک دادسرای ساوه بازداشت شد و ۱۸ روز را در زندان مرکزی این شهرستان سپری کرد.

اجرای حکم حبس جعفر عظیم‌زاده در حالی صورت می‌گیرد که در شهریورماه امسال، شاهرخ زمانی، دیگر فعال شناخته‌شده‌ی کارگری که در حال سپری کردن محکومیت ۱۱ سال حبس خود در زندان رجایی‌شهر کرج بود، به مرگی ناگهانی و مشکوک از دنیا رفت.

در همین ماه، محمود صالحی، عضو “کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” نیز از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ۹ سال حبس محکوم شد.

Jafar-AzimZadeh-Goes-Evin

نظرتان را بنویسید