در واکنش به اعتراض آذری‌زبان‌ها، پخش برنامه “فیتیله” متوقف شد+ویدئو

تقاطع: سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از توقف پخش برنامه تلویزیونی «فیتیله» و توبیخ و برکناری شماری از مدیران مرتبط با پخش این برنامه‌ در روز جمعه (۱۵ آبان-۶ نوامبر) خبر داده است.

این سازمان در بخشی از اطلاعیه‌ی خود نوشته است: «متاسفانه روز جمعه ۱۵ آبان ماه در یکی از بخش‌های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیما است، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه‌ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می‌شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هم‌وطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می‌گردد.»

این اطلاعیه در ادامه با تاکید بر «سهوی بودن» این اتفاق، ضمن عذرخواهی از «آذری‌زبانان» اعلام کرده که «برای رفع کوچک‌ترین ابهام و بدبینی هم‌وطنان عزیز آذری‌زبان» برخوردهایی با عوامل پخش برنامه “فیتیله” صورت گرفته است.

سازمان صداوسیما در پایان این برخوردها را این‌گونه برشمرده است:

۱- مسوولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می‌شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه‌های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.

۲- به خاطر این بی‌دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی‌های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه «فیتیله» فعلا متوقف می‌شود.

۳- مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل‌انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسوول نهایی نظارت برنامه‌ها است نیز توبیخ و از مسوولیت برکنار می‌شود.

گفتنی است روز جمعه در یک آیتم نمایشی که از برنامه “فیتیله” پخش شد، یک پدر و پسر که ظاهرا آذری‌زبان بودند از بوی بد اتاق‌شان به مدیر هتل شکایت می‌کنند اما در نهایت معلوم می‌شود که منشاء این بوی بد، دهان فرزند است که به جای مسواک دهان از برس دستشویی استفاده کرده است.

پس از آن‌که بسیاری از کاربران آذربایجانی این نمایش را توهین به ترک‌ها و قومیت‌ خود قلمداد کردند، تهیه‌کننده‌ی برنامه‌ی “فیتیله” بیانیه‌ای را روی وب‌سایت این برنامه قرار داد و در آن نوشت که هدف نمایش پخش‌شده آموزش مسواک زدن به کودکان بوده و استفاده از «ترکیبی فانتزی از گویش و لهجه‌های مختلف»، به معنای «جسارت به قوم و یا لهجه خاصی» نبوده است.

علی‌رضا آقایی در این بیانیه، بابت «سوءتفاهم پیش‌آمده» از بینندگان برنامه عذرخواهی کرد.

برنامه “فیتیله” یکی از برنامه‌های پرطرفدار ویژه‌ی کودکان در ایران در بیش از یک دهه‌ی گذشته به شمار می‌آيد و سه بازیگر اصلی آن به نام‌های علی فروتن، حمید گلی و محمد مسلمی، با عنوان “عمو فیتیله‌ای” از محبوبیت خاصی در میان بسیاری از خردسالان ایران برخوردار هستند.

نظرتان را بنویسید