عکس و ویدئو: برگزاری تجمع فعالان حقوق بشر در نزدیکی زندان اوین تهران

تقاطع: تجمع هفتگی گروهی از فعالان مدنی و حقوق بشر، و خانواده‌های زندانیان و جان‌باختگان سیاسی، صبح روز شنبه (۱۶ آبان-۷ نوامبر) در نزدیکی زندان اوین تهران برگزار شد.

محمد ملکی، نسرین ستوده، اکرم نقابی (مادر سعید زینالی)، سیمین عیوض‌زاده (مادر امید علی‌شناس)، رضا ملک، و شماری از هواداران محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی محکوم به اعدام، از جمله حاضران در این تجمع حدودا دوساعته بودند.

آن‌گونه که محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار و مستندساز مخالف حکومت نوشته، ماموران انتظامی با خشونت و توهین، مانع از حضور تجمع‌کنندگان در مکان همیشگی تجمع خود در مقابل زندان اوین شدند. با این وجود، آن‌ها در پایین زندان اوین و در پیاده‌رو کنار خیابان تجمع خود را برگزار کردند.

او در شرح ماجرا می‌نویسد: «امروز شنبه زودتر از همه رفتم اوین. پلیس‌ها منتظر بودند. یک ستوان جوان در حالی که لقمه‌ی صبحانه‌اش را تا نیمه در دهان داشت جلو دوید که: “نمی توانی بروی بالا”. گفتم: فرض کن می‌خواهم بروم دادسرا. گفت: بی‌خود می‌کنی. ستوان دیگری آمد و بی‌معطلی یقه‌ام را گرفت و چند تا فحش پایین تنه‌ای نثارم کرد. من هم یقه‌اش را گرفتم. او بکش من بکش. نعره‌ها و عربده‌ها و قیل و قال‌ها در هم فرو شد اما من هنوز همان‌جا بودم. گروهبان جوانی که دوست داشت زورش را نشان همه بدهد، آمد و با فریادی بلند مرا هل داد و بیرونم راند به آن سوی تیرک. من مگر چه می‌خواستم؟ من اموالم را می‌خواستم که چهار سال پیش سپاه برداشته و برده. و این که ممنوع‌الخروجی‌ام رفع شود. پلیس‌ها اما گوش‌شان به این حرف‌ها بدهکار نبود. وظیفه‌ای داشتند که باید بدان عمل می‌کردند. آقای نعمتی و دکتر ملکی نیز آمدند. دکتر رفت که با ستوان فحاش صحبت کند، هل داده شد بیرون و کم مانده بود زمین بخورد. مادر امید علی‌شناس آمد با پوستر پسرش. ستوان فحاش چند تا فحش زشت نثار این بانو کرد که مرا به تکاپو در انداخت که بگویم: خاک بر سر آن لجن‌زاری که تو در آن تربیت شده‌ای. پلیس باادبی آمد که: بروید بیرون. گفتم: به خاطر ادب شما هم که شده می‌گویم: به چشم. و رفتیم بیرون به آن‌ سوی تیرک.»

نظرتان را بنویسید