فهرست رفاه “لگاتوم” در سال ۲۰۱۵ منتشر شد؛ ایران: ۱۰۶ در جهان، ۱۱ در منطقه

Legatum-2015-Prosperity-Index

تقاطع: موسسه‌ی “لِگاتوم”، اندیشکده‌‌ای مستقر در لندن که با پژوهش سالانه‌اش در خصوص “رفاه جهانی” مشهور است، فهرست سال 2015 خود از مرفه‌ترین کشورهای جهان را منتشر کرد که بر اساس آن، کشور نروژ برای هفتمین سال در صدر این فهرست قرار گرفته و ایران با یک پله صعود نسبت به فهرست سال 2014، در جایگاه 106 در میان 142 کشور مورد بررسی ایستاده است.

“لگاتوم” برای تدوین این رتبه‌بندی، 89 متغیر را در هشت زیرمجموعه‌ی اقتصاد، کارآفرینی و فرصت‌های شغلی، حکومت و حکم‌رانی، آموزش، بهداشت، ایمنی و امنیت، آزادی فردی، و سرمایه اجتماعی مورد بررسی قرار می‌دهد که این متغیرها هم شاخص‌های سنتی هم‌چون “سرانه تولید ناخالص داخلی” و “جمعیت دارای کار تمام‌وقت” را شامل می‌شود و هم معیارهای جالب‌تری مانند تعداد سرویس‌دهنده‌های اینترنت امن کشور را در بر می‌گیرد.

رتبه‌ای که ایران در هر کدام از این هشت زیرمجموعه کسب کرده، به ترتیب، 105 در اقتصاد، 92 در کارآفرینی و فرصت‌های شغلی، 122 در حکومت و حکم‌رانی، 65 در آموزش، 67 در بهداشت، 120 در ایمنی و امنیت، 131 در آزادی فردی، و 115 در سرمایه‌ی اجتماعی است که نشان از کارنامه‌ی بسیار ضعیف دولت ایران در زمینه‌ی حکم‌رانی و به ویژه حقوق بشر دارد.

ایران با رتبه‌ی کلی 106، در میان 15 کشور منطقه‌ی خاورمیانه و شمال افریقا (MENA) بالاتر از مصر (110)، عراق (123)، یمن (135) و سوریه (136) در جای یازدهم قرار گرفته است. سه کشور سوریه، عراق، و یمن، در حال حاضر در جنگ داخلی به سر می‌برند و مصر نیز در چهار سال گذشته، دو انقلاب را تجربه کرده است. در این منطقه، امارات متحده‌ی عربی با رتبه‌ی 30 مرفه‌ترین کشور به شمار می‌آيد. کویت (36)، اسراییل (38) و عربستان سعودی (42) سه کشور دیگر منطقه هستند که رتبه‌های زیر ۵۰ دارند.

رتبه‌ی ایران در سال‌های قبل و از زمان انتشار فهرست سالانه رفاه “لگاتوم” در سال 2009 به ترتیب 93، 92، 97، 102، 101، و 107 بوده است؛ با در نظر گرفتن این نکته که در سه سال اول، تعداد کشورهای مورد بررسی این پژوهش 110 کشور بود و از سال 2012، این عدد به 142 کشور افزایش یافت.

در فهرست امسال “لگاتوم”، بعد از نروژ، کشورهای سوییس، دانمارک، نیوزلند، سوئد، کانادا، استرالیا، هلند، فنلاند و ایرلند به ترتیب در رتبه‌های دوم تا دهم قرار گرفته‌اند و بعد از آن‌ها ایالات متحده امریکا با یک پله سقوط نسبت به سال قبل، در جای یازدهم ایستاده است.

افریقای مرکزی، افغانستان، هاییتی، چاد، بروندی، و جمهوری دموکراتیک کنگو نیز کشورهایی هستند که پایین‌ترین سطح رفاه را بر اساس شاخص‌های لگاتوم دارند.

هم‌چنین در این فهرست، آلمان، چهاردهم، بریتانیا، پانزدهم، ژاپن، نوزدهم، فرانسه، بیست‌ودوم، چین، پنجاه‌ودوم، و روسیه، پنجاه‌وهشتم است.

نظرتان را بنویسید