حاشیه‌های مانور غیرمنتظره پلیس در شهرداری مشهد

Police-Manouver-Mashhad-1

تقاطع: برگزاری بدون اطلاع قبلی مانور آشنایی با تهدیدهای بمب‌گذاری و خنثی‌سازی بمب در شهرداری مشهد، باعث اخلال در امور این شهرداری و اعزام شماری از کارکنان آن به بیمارستان به علت «شوک شدید ناشی از استرس» شده است.

آن‌گونه که شهرداری مشهد در اطلاعیه‌ی خود نوشته، پیش از ظهر روز شنبه (۹ آبان-۳۱ اکتبر) در حالی که شهردار و اعضای “شورای اسلامی شهر مشهد” میزبان استان‌دار استان نجف عراق بودند، ماموران نیروی انتظامی بدون اعلام قبلی و به بهانه‌ی «مانور خنثی‌سازی بمب» وارد ساختمان شهرداری شدند و با هشدار تخلیه‌، جمع زیادی از کارکنان و ارباب‌رجوع را از ساختمان‌های شهرداری بیرون کردند.

بر اساس این اطلاعیه‌، هم‌زمان با این مانور که در یک روز بارانی انجام شد، نشست خبری معاون اداری و مالی شهرداری مشهد نیز در حال برگزاری بود که این نشست نیز با اعلام وجود بمب در ساختمان شهرداری، مختل شد و خبرنگاران به سمت بیرون ساختمان هدایت شدند.

اطلاعیه‌ی شهرداری مشهد هم‌چنین از تماس شهردار این شهر با وزیر کشور و استاندار خراسان رضوی خبر داده و خاطرنشان کرده که این دو مقام ارشد نیز نسبت به برگزاری این مانور ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

شهرداری مشهد با تاکید بر پیگیری قضایی این موضوع مدعی شده که «به دلیل اعلام احتمال بمب‌گذاری، برخی از کارکنان این مجموعه در اثر استرس، دچار شوک شدید شدند و به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل گردیدند».

خبرگزاری “فارس” نیز در گزارش خود از این مانور نوشته «در حالی که تمام کارکنان شهرداری در هوای سرد و بارانی مشهد در میدان شهدا جمع شده بودند، کل میدان به‌ وسیله نوارهای زرد بسته‌ شد و ماموران چک و خنثی نیز با لباس‌های مخصوص در جست‌وجوی بمب بودند اما بعد از لحظاتی اعلام شد که خطر رفع شده است و می‌توانید در ساختمان حضور یابید».

در همین حال خبرگزاری “مهر” با اشاره به پخش شایعه‌ی بمب‌گذاری در مشهد در شبکه‌های اجتماعی، از قول معاون سیاسی-اجتماعی فرمانداری مشهد نوشته که «پدافند غیرعامل و یا مانور اگر با هماهنگی قبلی انجام شود قابلیت ارزیابی توان دستگاه‌های اجرایی را از دست می‌دهد».

محمود کریمی تاکید کرده که «برای بررسی واقعی میزان آمادگی دستگاه‌های اجرایی، باید به‌ طور غیرمنتظره وارد عمل شد».

این در حالی است که حمیدرضا بابایی، “مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی” در گفتگو با “مهر” تصریح کرده که این مانور «حتی با حوزه پدافند استانداری نیز هماهنگ نشده است».

Police-Manouver-Mashhad-2

نظرتان را بنویسید