بازداشت دوباره عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار منتقد خامنه‌ای در تهران

SaharKhiz-Easa

تقاطع: عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگارِ منتقد رهبر جمهوری اسلامی، صبح روز دوشنبه (۱۱ آبان-۲ نوامبر) با ورود هفت مامور اطلاعات سپاه پاسدارن به منزلش در محله‌ی گیشا تهران بازداشت شد.

بازداشت آقای سحرخیز با حکم شعبه‌ی ۱۲ دادسرای کارکنان دولت (شعبه فرهنگ و رسانه) صورت گرفته و اتهامات او “تبلیغ علیه نظام”،‌ “توهین به رهبری” و “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” عنوان شده است. این اتهامات می‌تواند تا هشت سال حبس را برای این روزنامه‌نگار به همراه داشته باشد.

هم‌چنین بر اساس صورت‌جلسه‌ای که تصاویر آن در صفحه‌ی فیسبوک آقای سحرخیز منتشر شده، ماموران پس از بازرسی ۳ ساعته از منزل او، ۱۸ مورد از وسایل شخصی وی از جمله عکس رهبران جنبش سبز، لوح تقدیر از طرف میرحسین موسوی، و کارت‌های خرید فروشگاه‌های امریکایی را ضبط کرده‌اند.

SaharKhiz-Easa-arrest-1

عیسی سحرخیز ۶۱ ساله و دانش‌آموخته‌ی اقتصاد از دانشگاه تهران است، او در سال‌های دهه‌ی شصت از اعضای ارشد خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا) بود. بعدها در دوره اول ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی، به مدت ۲ سال، مدیرکل مطبوعات داخلی “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” شد. وی پس از آن از دولت خارج گردید و کار روزنامه‌نگاری را به عنوان مدیر مسوول روزنامه‌ی “اخبار اقتصادی” و ماهنامه‌ی “آفتاب” ادامه داد که هر دوی این نشریات توقیف شدند. آقای سحرخیز که از بنیان‌گذاران “انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران” است در جریان اعتراض‌های گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال ۸۸، بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم شد. او در مهرماه ۹۲، پس از تحمل بیش از ۴ سال حبس، از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد گردید.

این روزنامه‌نگار منتقد از همان روزهای نخست پس از آزادی، به فعالیت‌های خود در قالب نوشتن یادداشت، انجام مصاحبه با رسانه‌های داخلی و خارجی، انتشار اخبار و گزارش‌های مرتبط با وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران در صفحه‌ی فیبسوکش، و نیز دیدار با خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی از طیف‌های مختلف ادامه داد.

او در شام‌گاه یکشنبه (۱۰ آبان) و  ساعاتی پیش از بازداشتش، تصاویری از مراسم تولد عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی مدافع حقوق بشر را در صفحه‌ی فیسبوکش منتشر کرده و در توضیخی برای آن نوشته بود:

«هر مناسبتی، چه عروسی، چه عزا؛ چه تولد، چه وفات، بهانه‌ای‌ست برای با هم بودن و با هم سرودن‌! سرود مقاومت، سرود آزادی؛ سرود با هم بودن و با هم زیستن… سرود خس و خاشاک‌گویان را از بستر جامعه زدون و سرود سبزی و سرفرازی را خواندن؛ سرود رهایی ، فریاد و هزار بار گفتن: “ما بی‌شماریم”. چه در حبس باشیم و چه در حصر؛ چه زندانی باشیم و چه آزاد؛ باز بی‌شماریم!»

گفتنی است صبح روز دوشنبه، علاوه بر عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، مدیرمسوول روزنامه‌ی “فرهیختگان” متعلق به “دانشگاه آزاد اسلامی” نیز در منزلش بازداشت شد.

آقای مازندرانی که از روزنامه‌نگاران نزدیک به دولت حسن روحانی شناخته می‌شود، پیش‌تر در اسفندماه ۱۳۹۱ نیز مدت سه هفته را در بازداشت به سر برده بود.

SaharKhiz-Easa-Soltani-Birthday

Saharkhiz-Haloo-Baadkoobei Saharkhiz-Sotoudeh

نظرتان را بنویسید