قاچاق یک میلیارد دلاری مشروبات الکلی در سال ۱۳۹۳

Alcohol-Iran-WHO-Statistic

تقاطع‬: رییس “سازمان تعزیرات حکومتی” و معاون وزیر دادگستری در ایران می‌گوید سالانه یک میلیارد دلار مشروبات الکلی به کشور قاچاق می‌شود.

به نوشته‌ی خبرگزاری “ایسنا”، علیرضا جمشیدی در سخنانی در کرمانشاه گفته: «آمار یک میلیارد دلاری قاچاق مشروبات الکلی یک ننگ برای کشور است و موضوع کوچکی نیست.»

آقای جمشیدی هم‌چنین از ثبت ۲۲ میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور در سال ۱۳۹۳ خبر داده که بدین ترتیب قاچاق مشروبات الکلی، حدود ۵ درصد آن را تشکیل می‌دهد.

پیش از این در آخرین روزهای تیرماه امسال، علی‌اکبر سیاری، معاون “وزارت بهداشت” نیز در سخنانی که بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد، گفته بود سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور نوشیده می‌شود.

در اردیبهشت‌ماه ۹۳ نیز “سازمان بهداشت جهانی” (WHO) با انتشار گزارشی با موضوع “وضعیت الکل و بهداشت در سال ۲۰۱۴” اعلام کرد که هر مصرف‌کننده الکل در ایران به طور متوسط، سالانه ۲۴/۸ لیتر الکل مصرف می‌کند که این عدد، نزدیک به دو برابر متوسط مصرف الکل یک امریکایی و فرانسوی و حتی بیشتر از متوسط مصرف الکل یک روسی است و از این نظر، ایران “نوزدهمین کشور دنیا” محسوب می‌شود.

در ارتباط با قاچاق و مصرف الکل در ایران، خبرگزاری “رویترز” نیز در فروردین‌ماه ۱۳۹۳ در گزارشی از نقش سپاه پاسداران در این زمینه خبر داده و اضافه کرده بود که این ارگان نظامی-امنیتی با کنترل گمرک ایران، سالانه سودی بیش از ۱۲ میلیارد دلار از قاچاق مشروب به دست می‌آورد.

نظرتان را بنویسید