تصویری: آزادی علی‌رضا رجایی بعد از چهار سال و نیم حبس

Alireza-Rajaei-Released-1

تقاطععلی‌رضا رجایی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، روز دوشنبه (۴ آبان-۲۶ اکتبر) بعد از تحمل چهار سال و نیم حبس از زندان اوین تهران آزاد شد.

آقای رجایی ۵۳ ساله در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ بازداشت و بعدها از سوی دادگاه به ۴ سال حبس محکوم شد. او هم‌‌چنین در ارتباط با پرونده‌ی بازداشتش در سال ۱۳۷۹ نیز با محکومیت سه سال حبس و ۵ سال محرومیت از تمام حقوق اجتماعی روبه‌رو بود.

آزادی این عضو “شورای فعالان ملی-مذهبی‌” در حالی صورت می‌گیرد که همسرش، لیلا لیاقت، پس از فشارهای اعمال‌شده از سوی بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران به همران فرزندانش کشور را ترک کرد.

پیش‌تر در آذرماه ۱۳۹۱، ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی در نامه‌ای از درون زندان اوین خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی از فشارها بر خانم لیاقت این‌گونه پرده برداشته بود:

«بار‌ها و بار‌ها برخوردهای کثیف برخی از بازجویان فاسدالاخلاق سپاه و وزارت اطلاعات که متاسفانه امروز حاکم بر قضات بی‌اراده‌ی دادگاه‌های سیاسی نیز هستند با خانواده‌های مظلوم زندانیان سیاسی بیان شده و حتما شما هم شنیده و مطلع شده‌اید ولی هیچ ترتیب اثری به آن‌ها نداده‌اید. آخرین مورد این اقدامات به وسیله یکی از بازجویان فاسد اطلاعات سپاه با نام مستعار “اوسط” انجام شده است.

وی که از ابتدای بازداشت غیرقانونی آقای دکتر علی‌رضا رجایی بار‌ها و بار‌ها به طرق مختلف مزاحم خانواده ایشان بوده و آن‌ها را تحت انواع فشارهای روحی و روانی قرار داده و بد‌ترین شرایط را برای خانواده‌ی محترم و مظلوم به وجود آورده، اخیرا وقاحت و خباثت را به جایی رسانده که به همسر آقای دکتر رجایی گفته من ایشان را به زندان برازجان یا رجایی‌شهر تبعید می‌کنم و وقیحانه از وی خواسته از شوهرش طلاق بگیرد. اگر شما و سایر مسوولین ارشد نظام کمترین غیرتی داشتید این بازجویان کثیف با اقداماتی بسیار کمتر از این آن‌چنان مجازات و رسوا می‌شدند که دیگر این بی‌دینی‌ها و اقدامات ضداخلاقی امکان بروز پیدا نمی‌کرد و نوامیس افراد به بازی گرفته نمی‌شد. ولی بدبختانه امروز این افراد از سوی سران کشور حتی تشویق می‌شوند و ترفیع می‌گیرند.

من به عنوان یک زندانی سیاسی در رژیم گذشته اعلام می‌کنم این برخوردهای مورد حمایت شما روی ساواک شاه مخلوع را با تمام مفاسد و شکنجه‌گری‌هایش سفید کرده است. در آن رژیم علی‌رغم همه مفاسد و ظلم‌هایش حرمت خانواده‌های زندانیان رعایت می‌شد و هیچ مشکلی برای همسر و فرزندان زندانیان سیاسی ایجاد نمی‌شد. متاسفانه این ننگ ابدی برای این نظام استبداد دینی است که برای رسیدن به اهداف خود استفاده هر وسیله‌ی غیرانسانی را مجاز می‌شمارد و هر آزار و اذیت و فشاری را بر خانواده‌های زندانیان سیاسی مجاز می‌شمارد که اوج سقوط اخلاقی و انسانی صاحبان قدرت را نشان می‌دهد.»

Alireza-Rajaei-Released-2

Alireza-Rajaei-Released-3

نظرتان را بنویسید