ویدئو: فریادهای گوهر عشقی و شعله پاکروان در سال‌روز اعدام ریحانه جباری

تقاطع: بعدازظهر یکشنبه (۳ آبان-۲۵ اکتبر) مراسم یادبود ریحانه جباری در اولین سال‌روز اعدام او با حضور مادران جان‌باختگان و زندانیان سیاسی و شماری از فعالان مدنی و حقوق بشر در گورستان “بهشت‌زهرا” تهران برگزار شد.

شعله پاکروان (مادر ریحانه جباری)، گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی)، شهین مهین‌فر (مادر اميرارشد تاج‌مير، جان‌باخته‌ی عاشورای خونین ۱۳۸۸ تهران)، اکرم نقابی (مادر سعید زینالی)، سیمین عیوض‌زاده (مادر امید علی‌شناس، فعال جوان زندانی)، محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، و محمدعلی جداری فروغی (وکیل ریحانه جباری) از جمله شرکت‌کنندگان در این مراسم بودند.

ریحانه جباری، زمانی که ۲۰ سال داشت به قتل “مرتضی سربندی”، پزشک ۴۷ ساله و کارمند سابق وزارت اطلاعات متهم شد. او در تمامی جلسات دادگاه گفت که برای دفاع از خودش در برابر قصد مقتول برای تجاوز جنسی، یک ضربه چاقو به کتف وی وارد و بلافاصله فرار کرده است. ادعایی که هیچ‌گاه از سوی دادگاه بدوی و قضات دیوان عالی کشور پذیرفته نشد. او روز سوم آبان ۱۳۹۳، پس از نزدیک به هفت سال و نیم تحمل زندان به صورت مخفیانه اعدام شد.

در این ویدئوی سه دقیقه‌ای از مراسم یادبود ریحانه جباری، شعله پاکروان و گوهر عشقی می‌گویند که با فشارها ساکت نمی‌شوند چرا که چیزی برای از دست دادن ندارند.

خانم عشقی که خود چند روز دیگر مراسم سومین سال‌روز بازداشت و به قتل رسیدن فرزندش را برگزار می‌کند، با فریاد خطاب به ماموران امنیتی می‌گوید: «اگر برادران این‌جا هستند به‌شان می‌گویم که از زور بازوی‌تان نان بخورید نه از خون این‌ها [با اشاره به عکس ستار بهشتی].»

نظرتان را بنویسید