مالک “زارا” برای ساعتی ثروتمندترین فرد جهان شد

Amancio Ortega during CSI Montecarlo 2012 on June 28, 2012.

Amancio Ortega during CSI Montecarlo 2012 on June 28, 2012.

تقاطع‬: “آمانسیو اورتگا”، تاجر اسپانیایی و مالک و موسس فروشگاه‌های لباس “زارا” صبح روز جمعه (۲۳ اکتبر-۱ آبان) برای ساعتی با پیشی گرفتن از “بیل گیتس”، بنیان‌گذار کمپانی “مایکروسافت” در جایگاه نخست ثروتمندترین فرد جهان قرار گرفت.

به نوشته‌ی وب‌سایت مجله‌ی “فوربز” که ثروت لحظه‌ای ثروتمندان جهان را رصد می‌کند، صبح جمعه به وقت نیویورک، ارزش هر سهم کمپانی “ایندیتکس” متعلق به آقای اورتگا به ۳۷/۴۳ دلار رسید و باعث شد تا ثروت او به عدد ۷۹/۸ میلیارد دلار برسد. با این وجود ساعتی بعد، با کاهش ارزش هر سهم این کمپانی به ۳۷/۲۲ دلار، آقای گیتس یک بار دیگر به جایگاه ثروتمندترین فرد جهان بازگشت.

“فوربز” پیش‌بینی کرده که با توجه به نوسان‌های ارزش سهام‌ کمپانی‌های “ایندیتکس” و “مایکروسافت” و دیگر هلدینگ‌های متعلق به این دو نفر، در روزهای آینده عنوان ثروتمندترین فرد جهان، باز هم بین آن‌ها دست به دست شود.

اورتگا ۷۹ ساله که نامش به اندازه‌ی گیتس در جهان شناخته شده نیست، در سال‌های گذشته توانسته با موفقیت و نیز گسترش فعالیت‌های کمپانی‌های خود، به آرامی در فهرست ثروتمندترین‌های جهان صعود کند.

او بر خلاف بسیاری دیگر از افراد هم‌رده‌ی خود، داستان جذابی درباره‌ی چگونگی تبدیل شدنش از یک فرد فقیر به فردی ثروتمند دارد.

وی در سال ۱۹۳۶ میلادی در حالی در بحبوحه‌ی جنگ‌های داخلی اسپانیا به دنیا آمد که درآمد ماهیانه‌ی پدرش، رقم ناچیز ۳۰۰ پِزو بود. او در خاطراتش گفته که خانواده‌اش حتی همیشه توانایی مالی برای تهیه‌ی غذا را نداشتند.

اورتگا در سنین نوجوانی مجبور شد تحصیل را رها کند. او به عنوان پادوی یک فروشگاه مشغول به کار شد و تا سن ۴۰ سالگی که “زارا” را تاسیس کرد، درآمدی متوسط داشت.

با این وجود “زارا” به سرعت قوی شد و بعد از رشد در اسپانیا به فرانسه و پرتغال و انگلستان رسید و حالا در سراسر جهان به نامی شناخته‌شده تبدیل شده است.

بر اساس آخرین اطلاعات به روز شده در “فوربز”، در لحظه‌ی تنظیم این گزارش در آخر هفته‌ی بورس نیویورک، میزان ثروت “آمانسیا اورتگا” و “بیل گیتس” به ترتیب معادل ۷۸/۶ و ۷۹/۵ میلیارد دلار است.

نظرتان را بنویسید