مسمومیت دسته‌جمعی غذای “نذری” این بار در خراسان جنوبی

Nazri-Gheymeh

تقاطع: در ادامه‌ی مسمومیت‌های گروهی به دلیل خوردن غذای “نذری” در ایران، ۹۸ نفر از اهالی روستای “کاریزنو” شهرستان “خوسف” در استان خراسان جنوبی به مراکز درمانی و بیمارستانی منتقل شدند و یا تحت درمان اورژانسی در محل قرار گرفتند.

آن‌گونه که معاون “مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان جنوبی” به خبرگزاری “فارس” گفته، اهالی روستای کاریزنو ظهر روز پنج‌شنبه (۳۰ مهر-۲۲ اکتبر) در جریان یک مراسم “عزاداری” دچار مسمومیت غذایی شدند که به دنبال آن هفت دستگاه آمبولانس عادی، دو اتوبوس آمبولانس، و نیز یک هلی‌کوپتر اورژانس به محل اعزام گردیدند و با کمک وسایل نقلیه‌ی شخصی، حدود ۴۵ نفر از مسمومان را به مراکز درمانی و بیمارستان‌های خوسف و بیرجند منتقل کردند.

علیرضا عباسی با اشاره به تعداد بالای مسمومان خاطرنشان کرده که این حادثه ظاهراً بر اثر استفاده از غذای محلی نذری پخت‌شده در روستا بوده است».

آقای عباسی با بیان این‌که وضعیت هیچ‌کدام از بیماران وخیم نبوده تنها تعدادی از آن‌ها شب گذشته را در بیمارستان سپری کرده‌اند، به مردم توصیه کرد در مراسم‌های عزاداری «به اندازه معمول» غذا مصرف کنند و در آشپزخانه‌ها نیز نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند.

گفتنی این سومین حادثه‌ی مسمومیت دسته‌جمعی شرکت‌کنندگان در مراسم عزاداری محرم در ایران در یک هفته‌ی گذشته به شمار می‌آید.

پیش‌تر در دو حادثه‌ی مشابه، ۲۴۲ نفر در دهستان اندوه‌جرد بخش شهداد شهرستان کرمان، و ۱۸۵ نفر نیز در شهرستان چالوس به دنبال خوردن غذای “نذری” مسموم شده و تحت درمان قرار گرفته بودند.

با این وجود، مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، روز چهارشنبه (۲۹ مهر) به خبرگزاری “ایسنا” گفت «در محرم امسال نسبت به سال گذشته تعداد مسمومیت‌های غذایی کاهش چشمگیری داشته است».

نظرتان را بنویسید