جنگنده‌های روسی بیمارستان‌های سوریه را بمباران می‌کنند

مرد سوری دختر مجروحش را به بیمارستان شهر دوما در نزدیکی دمشق آورده است. عکس از محمد بدرا/ خبرگزاری رویترز 17 اکتبر 2014
مرد سوری دختر مجروحش را به بیمارستان شهر دوما در نزدیکی دمشق آورده است.

عکس از محمد بدرا/ خبرگزاری رویترز 17 اکتبر 2014

تقاطع: یک موسسه پزشکی خیریه مستقر در بریتانیا می‌گوید پزشکانی که به شهروندان غیرنظامی مجروح سوریه کمک‌رسانی می‌کنند هدف بمباران هوایی روسیه در این کشور قرار گرفته‌اند.

دکتر غانم طیاره، رییس گروه بین‌المللی “اتحادیه‌ی سازمان‌های پزشکی و امدادرسان” (UOSSM) در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که در ده روز گذشته، پنج بیمارستان در اثر حملات هوایی جنگنده‌های روسی ویران گردیده‌اند و سه عضو داوطلب این سازمان نیز در جریان این بمباران‌ها کشته شده‌اند.

به گفته‌ی وی، سه مرکز درمانی در حلب از جمله بیمارستان “الحاضر” به عنوان بزرگ‌ترین بیمارستان این شهر، در جریان بمباران ۳۶ ساعته‌ی چهار روز قبل تخریب شدند و دو مرکز نیز، ده روز قبل در حُمص، هدف حمله قرار گرفته بودند.

آقای طیاره که سوری‌الاصل و پزشک عمومی در شهر بیرمنگهام انگلستان است از دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا خواسته تا برای جلوگیری از کشتار بیشتر شهروندان غیرنظامی مداخله کند و از ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه بخواهد تا بمباران هوایی سوریه را متوقف نماید.

دولت روسیه اصرار دارد که هدف حملات هوایی سه‌ هفته‌ی این کشور در سوریه، مواضع گروه “دولت اسلامی” (داعش) و دیگر گروه‌های اسلام‌گرای افراطی بوده است؛ اما آن‌گونه که غانم طیاره می‌گوید، بیمارستان‌هایی که بمباران شده‌اند، همگی در حومه‌ی حلب و حمص و در مناطقی قرار دارند که در کنترل “ارتش آزاد سوریه”، گروه مسلح میانه‌رو مخالف بشار اسد است.

دکتر طیاره هم‌چنین تصریح کرده که در اثر این حملات، تا کنون ۸۰ هزار نفر خانه‌های‌شان در شمال حُمص را تخلیه کرده‌اند و هم‌زمان بیش از ۶۰ هزار نفر نیز از جنوب حلب به سوی مرز ترکیه فرار نموده‌اند.

او با بیان این‌که از زمان آغاز عملیات روسیه، شرایط به مراتب بدتر شده، اضافه می‌کند: «این بیمارستان‌ها با یک پرچم بزرگ نشانه‌گذاری شده کاملا مشخص بودند اما حالا دیگر به هیچ وجه قابل استفاده نیستند چرا که بمب‌های روسی بعد از برخورد، کل ساختمان را نابود می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند همه‌ی مردم این مناطق را ترک کنند.»

وی تصریح می‌کند که سازمان تحت مدیریتش در نزاع سوریه «همیشه کاملا بی‌طرف بوده و تنها تلاش کرده جان شهروندان را نجات دهد».

غانم طیاره که چهار هفته قبل بعد از برگزاری یک دوره‌ی آموزشی در مناطق مرزی سوریه از این کشور بازگشته، می‌افزاید: «تنها درخواست ما این است که به پزشکان و امدادرسانان، آزادی عمل و محیط امن مورد نیازشان داده شود. ما از دیوید کامرون می‌خواهیم که با روس‌ها صحبت کند تا این حق ابتدایی را به ما بدهند.»

“اتحادیه‌ی سازمان‌های پزشکی و امدادرسان”، مدیریت ۳۲ بیمارستان و کلینیک را در سراسر سوریه بر عهده دارد. این اتحادیه می‌گوید که در بمباران هوایی اخیر، دو پزشک و یک تراپیست ارشد کشته و ۱۰ نیروی پزشکی دیگر نیز مجروح شده‌‌اند.

این‌ها در حالی است که تازه‌ترین یافته‌های تحلیل‌گران خبرگزاری “رویترز” از اهداف بمباران‌شده توسط هواپیماهای روسی در سه هفته‌ی گذشته نشان می‌دهد ۸۰ درصد این اهداف در مناطقی بوده که گروه “داعش” در آن‌ها حضوری ندارد.

نظرتان را بنویسید