خاطره حجاریان از قایم شدن پشت پرده‌های سازمان ملل

Khatami-Hajarian

تقاطع: سعید حجاریان، فعال سیاسی که از او به عنوان تئوریسین جریان اصلاحات در ایران یاد می‌شود، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری “تسنیم” به بیان خاطره‌ای از همراهی خود با محمد خاتمی در اولین سفرش به نیویورک پس از انتخاب شدن به ریاست جمهوری اسلامی پرداخته است.

آقای حجاریان این خاطره را به بهانه‌ی انتقادها از دست دادن جواد ظریف و باراک اوباما در راهروهای سازمان ملل متحد در ماه گذشته‌ی میلادی بیان کرده است.

او می‌گوید: «سفر اول خاتمی که به نیویورک رفتیم. من مشاورش بودم و همراهش بودم در نیویورک. من بودم و ابطحی و آقا رضا خاتمی. ما سه تا داشتیم می‌رفتیم در راهرو کنار شورای امنیت. دیدیم یک دفعه کلینتون با گاردش دارد می‌آید. خاتمی (محمد) هم به ما گفته بود مبادا شما جایی روبرو شوید با این‌ها. بنا بود بالاخره دست ندهیم دیگر. به ما گفته بود نکنید این کار را. ما تا دیدیم کلینتون (رییس جمهوری وقت امریکا) و گاردش دارند می‌آیند واقعاً ماندیم چه کنیم. واقعا تصادفی بود. ساعت ۳ بعد از ظهر بود و واقعا بعید بود کلینتون آن موقع بیاید. خلاصه دیدیم چاره‌ای نداریم، پریدیم در سالن اندونزی و پشت پرده‌ها قایم شدیم. (خنده) آن‌ها آمدند و رد شدند. ما مدام می‌ترسیدیم که نکند گاردش بفهمد و بگوید این‌ها ایستاده‌اند اینجا که کلینتون را ترور کنند! و این بشود اول دعوا. یک محافظ آقای خاتمی بود که او بیرون ماند و نتوانست بیاید داخل و کلینتون با او دست داد و رفت. می‌خواهم بگویم واقعاً اقدام اخیر ظریف تصادفی بوده است. آن ساعت بنا نبوده اوباما بیاید داخل. ساعت گفتگویش تمام شده بوده و یک دفعه آمده بود.»

نظرتان را بنویسید