ویدئو: خشم خبرگزاری فارس از حجم صدای خواننده زن در اپرای عاشورا

تقاطع: خبرگزاری “فارس” متعلق به سپاه پاسداران، با انتشار ویدئویی از تک‌خوانی یک خواننده‌ی زن در جریان اجرای “اپرای عاشورا” توسط “ارکسترسمفونیک تهران”، این اتفاق را «حرمت‌شکنی» و «جریحه‌دار کردن اعتقادات مردم» در روزهای محرم‌ دانسته و نوشته «مشخص نیست معاون هنری [وزارت] ارشاد بر اساس کدام آموزه دینی و حجت شرعی دست به تخریب باورها و ارزش‌های قاطبه جامعه زده است».

در واکنش به انتشار این گزارش، “بنیاد رودکی” که مسوولیت اجرای “اپرای عاشورا” و سایر برنامه‌های تالار وحدت تهران را بر عهده دارد، تکذیبیه‌ای را برای خبرگزاری “فارس” فرستاده و در آن خاطرنشان کرده که ویدئوی منتشرشده مربوط به تست صدای هم‌خوان زن در هنگام تمرین ارکستر سمفونیک تهران است. ابن بنیاد هم‌چنین تاکید کرده که «در اپرای عاشورا» هیچ تک‌خوانی زنی صورت نگرفته است و در کنار خانم خواننده، مردی به صورت هم‌زمان آواز می‌خواند».

این در حالی است که “فارس” در پاسخ خود به این “تکذیبیه” نوشته که ویدئوی منتشرشده، «حاوی بخش‌هایی از شب اول اجرا و در ادامه، قسمتی از تمرین مربوط به این اپرا است».

این خبرگزاری هم‌چنین نوشته: «اگر حتی تک‌خوانی را با لطایف‌الحیلی هم‌خوانی جا بزنند (که حجم و کیفیت صدابرداری این اثر در تضاد با این برداشت است) هم‌چنان آوازخوانی و تحریر زدن یک خواننده زن در اثری با ظاهری آیینی، کاری خلاف و بدعتی ناگذشتنی است.»

گفتنی است “اپرای عاشورا” از ۲۴ مهرماه هر شب ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت تهران روی صحنه رفته اجرای آن تا ۳۰ مهر ادامه خواهد داشت. رهبری ارکستر سمفونیک تهران در این اجرا را نصیر حیدریان و مدیریت هنری آن را علی رهبری بر عهده دارد. هم‌چنین بازآفرینی متن “اپرای عاشورا” توسط بهروز غریب‌پور و آهنگسازی آن توسط بهزاد عبدی انجام شده است.

نظرتان را بنویسید