سه بار تشنج شدید نرگس محمدی در بیمارستان با دست و پای بسته به تخت

عکس، آرشیوی و مربوط به انتقال نرگس محمدی از زندان به بیمارستان در تیرماه 1389 است.
عکس، آرشیوی و مربوط به انتقال نرگس محمدی از زندان به بیمارستان در تیرماه 1389 است.

تقاطع: نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی که از بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی رنج می‌برد، در حالی از روز یکشنبه گذشته (19 مهر-11 اکتبر) در بیمارستان ایرا‌ن‌مهر تهران بستری شده که در این مدت، دست و پای او به تخت بسته بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، یک مامور زن به صورت 24 ساعته در کنار تخت خانم محمدی حضور دارد و هم‌زمان دو سرباز نیز در بیرون اتاق ایستاده‌اند و از ملاقات‌ دوستان این زندانی سیاسی با وی جلوگیری می‌کنند. هرچند که برخی اعضای خانواده‌ی نرگس محمدی توانسته‌اند به صورت محدود و کنترل‌شده او را ببینند.

در این میان، آن‌گونه که “کانون مدافعان حقوق بشر” در اطلاعیه‌ای با امضای شیرین عبادی، رییس این کانون، اعلام کرده، شرایط پرفشار نگهداری نرگس محمدی در بیمارستان باعث شده که او در روزهای گذشته دست‌کم سه بار دچار تشنج عصبی “شدید” بشود.

این کانون با اشاره به بی‌نتیجه بودن درخواست‌ها برای نبستن دست و پای خانم محمدی به تخت بیمارستان، از قول پزشکان وی نوشته که «ادامه این وضعیت، موجب تغییر در وضعیت این زندانی بیمار نشده، در نتیجه سلامت و بهبود او را در پی نخواهد داشت».

گفتنی است بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان در حالی صورت گرفته که پیش از این در روز 13 مهرماه، اعزام او به بیمارستان برای تزریق یک داروی ضد انعقاد خون به دلیل اصرار ماموران زن مبنی بر وارد شدن به داخل اتاق معاینه لغو شده بود؛ چرا که خانم محمدی گفته بود حاضر نیست در حضور این ماموران، لباسش را جهت انجام معاینه توسط پزشک در بیاورد.

وی یک روز بعدتر، در حالی که از سوی هم‌بندی‌هایش در بند زنان زندان اوین تحت مراقبت قرار داشت، دچار حمله‌ی عصبی منجر به بی‌حسی بدنش شد که به دنبال آن، ابتدا به بهداری زندان اوین و سپس با تشخیص پزشک زندان، بلافاصله تحت‌الحفظ به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد.

آن‌گونه که یک منبع نزدیک به نرگس محمدی به “تقاطع” گفته، در جریان این انتقال، مامور زن زندان، با اصرار و به زور، به دستان وی دستبند زد که این موضوع باعث تشدید حمله‌ی عصبی خانم محمدی و سرفه‌های شدید و دست دادن حالت خفگی به او شد.

به گفته‌ی این “منبع”، نرگس محمدی در همان حالت، تلاش می‌کرده دستش را از دستبند خارج کند که این موضوع باعث ایجاد خراش روی دستش شد.

این فعال مدافع حقوق بشر که در سال‌های گذشته چندین بار بازداشت و زندانی شده، آخرین بار پس از ماه‌ها بازجویی، صبح روز ۱۵ اردیبهشت با هجوم ماموران امنیتی و قضایی به منزلش بازداشت شد. این بازداشت به بهانه‌ی اجرای حکم شش سال زندان او که از سال ۱۳۹۱ متوقف شده بود، صورت گرفت. خانم محمدی در آن پرونده‌، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۱۱ سال حبس محکوم شده بود که این حکم در شعبه‌ی ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به شش سال حبس کاهش یافت. وی پیش‌تر در دو نوبت در فاصله‌ی ۲۱ خرداد تا ۱۰ تیرماه ۱۳۸۹، و ۳ اردیبهشت‌ تا ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ در زندان اوین تهران و زندان زنجان، مجموعا حدود ۴ ماه را در بازداشت سپری کرده بود که هر دو بار به دلیل وخامت حال ناشی از بیماری با قرار وثیقه، آزاد و به بیمارستان منتقل شده بود.

نرگس محمدی دارای دو فرزند خردسال دوقلو است که بعد از بازداشت اخیر او، ایران را ترک کرده و به پدرشان در فرانسه ملحق شده‌اند. خانم محمدی از آن زمان، اجازه‌ی گفتگوی تلفنی با فرزندانش را نیز پیدا نکرده است.

نظرتان را بنویسید