کشته شدن دو فرمانده ارشد دیگر سپاه در سوریه

حمید مختاربند (سمت راست) و فرشاد حصونی‌زاده، در کنار یکدیگر در منطقه‌ای جنگی در سوریه
حمید مختاربند (سمت راست) و فرشاد حصونی‌زاده، در کنار یکدیگر در منطقه‌ای جنگی در سوریه

تقاطع:‌ به فاصله‌ی چند روز پس از کشته شدن حسین همدانی، بلندپایه‌ترین فرمانده سپاه پاسداران در سوریه، خبرگزاری‌های ایران از کشته شدن دو فرمانده ارشد دیگر سپاه در این کشور خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش‌ها، فرشاد حصونی‌زاده، فرمانده اسبق “تیپ صابرین” سپاه و حمید مختاربند، “مسوول سابق ستاد تیپ یکم حضرت حجت اهواز”، دو عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران هستند که خبر کشته شدن آن‌ها روز سه‌شنبه (۲۱ مهر-۱۳ اکتبر) در رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران منتشر شده است.

این رسانه‌ها بدون اشاره‌ به محل کشته شدن این دو، نوشته‌اند که این دو فرمانده “خوزستانی” سپاه در درگیری با «عناصر تکفیری و تروریستی داعش» جان خود را از دست داده‌اند.

پیش‌تر در روز جمعه (۱۷ مهر) نیز روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که حسین همدانی، فرمانده اسبق سپاه تهران در حمله‌ی نیروهای “دولت اسلامی” (داعش) به شهر حلب در شمال سوریه کشته شده است. با این وجود، یک روز بعدتر علی شمخانی، “دبیر شورای عالی امنیت ملی” جمهوری اسلامی فاش کرد که این فرمانده ارشد سپاه، در هنگام «شناسایی منطقه‌ای» دچار «حادثه خودرویی» شده و جان خود را از دست داده است.

روز دوشنبه (۲۰ مهر) هم، خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، از برگزاری مراسم تشییع جنازه دو عضو دیگر نیروی قدس سپاه پاسداران به نام‌های عارف حسینی و یارمحمد مردانی در شهر ری و خاکسپاری آن‌ها در “بهشت زهرا” تهران خبر داد و نوشت آن‌ها از اعضای “لشکر فاطمیون” هستند. این لشکر یک نیروی نظامی متشکل از جنگ‌جویان افغان است که تحت فرمان نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه به نفع رژیم بشار اسد می‌جنگند.

به نظر می‌رسد که بالا رفتن آمار کشته‌شدگان نیروهای تحت فرماندهی سپاه پاسداران در سوریه با دور جدید حملات نیروهای حامی رژیم اسد به مواضع مخالفان در شمال و غرب این کشور مرتبط باشد. هدف این حملات که در یک هفته‌ی اخیر و با پشتیبانی هواپیماهای جنگنده‌ی روسیه در حال انجام است، بیشتر مناطقی در اطراف حلب و حما بوده که در اختیار گروه‌های شورشی مخالف اسد است و گروه “داعش” در آن‌ها حضور کم‌رنگی دارد.

گفتنی است از زمان آغاز درگیری‌های داخلی در سوریه، ده‌ها نفر از اعضای سپاه پاسداران از جمله چندین نفر از فرماندهان آن در این کشور کشته شده‌اند. با این وجود، مقامات ارشد این ارگان نظامی-امنیتی ادعا می‌کنند که حضور این افراد در سوریه “مستشاری” و یا برای دفاع از اماکن مقدس شیعیان در دمشق است.

One thought on “کشته شدن دو فرمانده ارشد دیگر سپاه در سوریه”

  1. امه سر گشاده به شهید سردار همدانی
    از طرف رزمنده جنگ تحمیلی و مجروح شیمیائی
    مردک کس خول مزد بگیر الان که به درک واصل شدی و رفتی به ان دنیا تازه فهمیدی چه احمقی هستی و جمعیت زیادی از اعدامی ها و زندانیان سیاسی و مردم بدبختی که دست به خودکشی زه اند و به خاطر فقر و فریب آخوند ها انگلیس و کانادا و…ندیدی ..چرا اعتراضی نکردی مردک پوفیوز مزد بگیر مگر شما در سپاه مرکز توهین سایبری ندارید که روی فضای اینترنت کارتان فضولی کردن و توهین و جاسوسی است . مگر شما ها توله سگ های خامنه ا…ی با دادن اسلحه به جوانان غزه انها را تحریک نکردید تا الکی کشته شوند و منازل انها ویران شود . مگر در لبنان مشروب و فاحشه بازی را ندیده بودی که رفتید انجا ارتش مفت خور حزب الله را احداث کردید . مردک دیوس چرا نرفتی به روستا های متروک ایران خودمان تا سازندگی کنید تا دانش اموزان جوان در کلاس درس اتش نگیرند..مردگ مزد بگیر احمق راهیان نو و واژگون شدن اتوبوس ها را ندیدی …بی شعور چرا رفتی از احمدی بی شعور تر حمایت کردی و فقر و فحشا و درد مردم خود را ندیدی ؟

نظرتان را بنویسید