۲۶ سال حبس و ۴۲۱ ضربه شلاق برای دو شاعر و یک مستندساز جوان

Fatemeh-Ekhtesari-Mehdi-Mousavi-Keywan-Karimi

تقاطع: محمد مقیسه، قاضی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، دو شاعر جوان را به ترتیب به ۱۱ سال و نیم، و ۹ سال زندان محکوم کرد. این دو هم‌چنین به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

قاضی مقیسه هم‌چنین کیوان کریمی، کارگردان و مستندساز جوان را به شش سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرده است.

مهدی موسوی ساعتی قبل با اعلام خبر محکومیت سنگین خود و فاطمه اختصاری در صفحه‌ی فیسبوکش نوشت که در حکم دادگاه علاوه بر اتهاماتی مانند «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام»، مسائلی مانند «نگهداری گاز اشک‌آور» و «دست دادن و روبوسی با نامحرم» نیز وارد شده است.

او این اتهامات را «جوک محض» و «خنده‌دار» خوانده و افزوده: «بنده نه تنها در زندگی‌ام گاز اشک‌آور را از نزدیک ندیده‌ام بلکه در بازجویی‌های چهل روزه در سپاه و حتی در دادگاه یک کلمه راجع به چنین مسائل خنده‌داری صحبت نشده بود. از دیگر موضوعات خنده‌دار، اتهام فرعی دست دادن و روبوسی با نامحرم است که مشخص است برادران در اتهام‌سازی به چه بن‌بستی رسیده بودند که به این مسائل چنگ انداخته‌اند.»

آقای موسوی در عین حال تصریح کرده که تاریخ حکم صادرشده «به اول تیرماه امسال بر می‌گردد» که این تاریخ «قبل از برگزاری آخرین دادگاه و شنیدن دفاعیاتش بوده است».

این شاعر صاحب سبک در پایان با تاکید بر ‌این‌که «هیچ‌کدام از جرم‌های انتسابی را قبول ندارد» نوشته است: «صدور چنین احکام ناعادلانه‌ای به جرم شعر گفتن و کتاب چاپ کردن در سرزمینم را تنها لکهٔ ننگی بر شعور انسانی و آزادی بیان می‌دانم. امیدوارم که روزی در این سرزمین عدلی جاری شود که کسی را به جرم شعر گفتن و آزاده بودن به زندان‌های طویل‌المدت محکوم نکنند.»

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، حدود دو سال قبل، روز ۱۶ آذرماه ۹۲ و یک روز پس از آن‌که پاسپورت‌های‌شان در هنگام خروج از کشور برای یک سفر تفریحی به ترکیه ضبط شد، توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند و پس از ۳۸ روز حبس در بند دو-الف سپاه پاسداران، روز ۲۴ دی‌ماه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد گردیدند.

این دو نفر، از پیش‌گامان “غزل پست‌مدرن” در ایران به شمار می‌روند و اشعارشان طرفداران زیادی در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه نسل جوان ایران دارد.

کیوان کریمی، کارگردان و مستندساز جوان نیز که در این پرونده با حکم سنگین شش سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده، در آذر و دی‌ ۹۲ نزدیک به دو هفته را در بازداشت به سر برده بود.

آقای کریمی که دانش‌آموخته‌ی رشته مدیریت رسانه است موفق شده با مستند کوتاه «مرز شکسته» جوایز متعددی را از جشنواره بین‌المللی در هلند، ایتالیا، نیوزیلند، مکزیک و اسلوونی کسب کند.

پیش‌تر در آذرماه ۱۳۹۳ و هم‌زمان با برگزاری نخستین جلسه‌ی دادگاه این سه نفر، خبرگزاری “تسنیم” متعلق به سپاه پاسداران، اتهام آن‌ها را “هم‌کاری با یک خواننده مرتد خارج‌نشین” عنوان کرده بود.

امیر رییسیان نیز که به عنوان وکیل در این پرونده حضور داشت، در آن زمان، به همین خبرگزاری گفته بود: «حدود یک سال پیش اشعاری از سه شاعر که در کتاب‌های‌شان هم منتشر شده بود در یکی از آلبوم‌های یک خواننده خارج‌نشین استفاده شد. همچنین دیگر متهم این پرونده یک مستندساز است که قرار بوده برای خواننده مذکور کلیپ بسازد اما برای ساخت این کلیپ به توافق محتوایی نرسید و در نهایت هم این کلیپ ساخته نشد.»

نظرتان را بنویسید