تقدیر فرماندهان نظامی از نقش همدانی در سرکوب اعتراضات ۸۸

Hossein-Hamedani-Dead-1

تقاطع: دو مقام نظامی جمهوری اسلامی در پیام‌های تسلیت خود به مناسبت کشته شدن حسین همدانی، فرمانده ارشد سپاه در سوریه، از وی به خاطر نقشش در سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ تجلیل کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در پیام خود در این خصوص نوشته که حسین همدانی بعد از دوره‌ی جنگ هشت‌ساله با عراق، «در سنگرهای مختلف دفاع و حراست از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکرد که نمونه آن را در مقابله با کودتای آمریکایی فتنه ۸۸ می‌توان یادآوری کرد».

محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان شبه‌نظامی بسیج نیز خطاب به حسین همدانی نوشته: «بی‌درنگ و در نخستین حضور آگاهانه و بابصیرت در میدان جنگ با فتنه تکفیریان وارد شدی همان‌گونه که بی‌باکانه و شجاعانه در میدان نبرد با فتنه‌گران ۸۸؛ پس از این‌همه سال جهاد مخلصانه، این‌گونه لقاء خونین با پرودگار حق تو بود و چه حیف بود اگر در بستر می‌مردی.»

حسین همدانی در فاصله‌ی آبان ۱۳۸۸ تا دی‌ ۱۳۹۰ در مقام فرمانده “سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ”، مسوول امنیت پایتخت را در جریان ناآرامی‌های خیابانی آن سال‌ها بر عهده داشت. او به ویژه در سرکوب اعتراضات عاشورای خونین تهران در دی‌ماه ۱۳۸۸ نقشی اساسی ایفا کرد.

وی در دی‌ماه ۱۳۹۳ در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود درباره‌ی اعتراضات سال ۸۸ گفت: «اگر سران فتنه توبه نیز کنند بخشودنی نیستند چرا که به ارزش‌ها و آرمان‌های نظام و خون شهدا اهانت کردند.»

این “سردار” سپاه که از جمله بنیان‌گذاران سپاه غرب کشور به شمار می‌رفت، بعد از برکناری از فرماندهی سپاه تهران بار دیگر به نیروی قدس سپاه پاسداران بازگشت و در مقام فرمانده امور پشتیبانی و لجستیکی در سوریه مشغول به کار شد.

گفته می‌شود نیروهای “دفاع الوطنی” سوریه تحت نظارت او و با الگو گرفتن از “سازمان بسیج” در ایران شکل گرفت.

آن‌گونه که روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده، همدانی روز پنج‌شنبه (۱۶ مهر-۸ اکتبر) در حمله‌ی نیروهای “دولت اسلامی” (داعش) به شهر حلب در شمال سوریه کشته شده است.

نظرتان را بنویسید