کمیته چهارجانبه گفتگوهای ملی تونس برنده نوبل صلح ۲۰۱۵ شد

2015-Nobel-Peace-Prize

تقاطع: کمیته‌ی نروژی نوبل، دقایقی قبل، “کمیته چهارجانبه گفتگوهای ملی تونس” را به عنوان برنده‌ی جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد.

“کیسی کُلمَن فایو”، رییس کمیته نروژی نوبل، ظهر روز جمعه (۹ اکتبر-۱۷ مهر) در یک نشست خبری در شهر اسلو پایتخت نروژ دلیل اعطای جایزه نوبل صلح به “کمیته چهارجانبه گفتگوهای ملی تونس” را نقش تعیین‌کننده‌ی آن در رسیدن به یک دموکراسی چندحزبی در تونس بعد از انقلاب یاس در سال ۲۰۱۱ عنوان کرد.

این کمیته‌ی چهارجانبه در تابستان ۲۰۱۳ و زمانی که روند دموکراسی در تونس در پی ترورهای سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی گسترده در خطر فروپاشی قرار داشت، تشکیل شد.

“اتحادیه عمومی کارگری تونس”، “کنفدراسیون صنعت، تجارت و صنایع دستی تونس”، “اتحادیه حقوق بشر تونس”، و “نظام وکلای تونس”، چهار سازمان جامعه مدنی این کشور بودند که “کمیته چهارجانبه گفتگوهای ملی تونس” را تشکیل دادند.

پیش از این از آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان)، پاپ فرانسیس (رهبر کاتولیک‌های جهان)، موسی زرای (کشیش اریتره‌ای)، رائف بدوی (بلاگر زندانی عربستانی)، ادوارد اسنودن (افشاگر اسناد فوق‌سری مربوط به برنامه‌های نظارتی)، خوان مانوئل سانتوس (رییس جمهور کلمبیا) و تمولئن خیمنز (رهبر شورشیان فارک)، و هم‌چنین جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه جمهوری اسلامی و امریکا، به عنوان بخت‌های اصلی نوبل صلح امسال نام برده شده بود.

این جایزه علاوه بر اعتبار معنوی، دارای ارزش مادی بیش از یک میلیون دلار است.

جایزه نوبل صلح یکی از پنج جایزه‌ای است که توسط آلفرد نوبل صنعت‌گر و مخترع سوئدی وقف و برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا شد. نوبل صلح در عین حال، تنها جایزه نوبل است که نام برنده یا برندگان آن به جای فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد در استکهلم، از سوی کمیته‌ی نروژی نوبل در اسلو اعلام می‌شود.

این جایزه در سال ۲۰۱۴ به طور مشترک به ملاله یوسف‌زی، دختر نوجوان پاکستانی و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان از هند اعطا شد.

آنگ‌ سان سوچی، شیرین عبادی، باراک اوباما، مارتین لوترکینگ جونیور، دالایی لاما، انور سادات، تئودور روزولت، هنری کیسینجر، مادر ترزا، اسحاق رابین، شیمون پرز، کشیش دزموند توتو، میخاییل گورباچف، نلسون ماندلا، و یاسر عرفات از دیگر مطرح‌ترین برندگان تاریخ نوبل صلح هستند.

نظرتان را بنویسید