مدیر ارشد دولتی: زلزله شمال تهران بیش از ۷۰۰ هزار کشته خواهد داشت

Earthquake-Logo

تقاطع: رییس “مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی” می‌گوید «زلزله‌ای با بزرگی ۷ ریشتر در منطقه ۳ و ۴ تهران، بیش از ۷۰۰ هزار کشته خواهد داشت».

به گزارش خبرگزاری “ایلنا”، محمد شکرچی‌زاده در نشست بررسی زلزله تهران گفت: «اخیرا تحقیقاتی را درخصوص زلزله در منطقه ۳ و ۴ شهر تهران انجام داده‌ایم. زلزله‌ای در این مناطق با بزرگای ۷ ریشتر که محتمل‌الوقوع است و دوره برگشت ۴۷۵ ساله دارد، در جایی با جمعیت ۲/۵ میلیونی، بیش از ۷۰۰ هزار کشته خواهد داشت.»

آقای شکرچی‌زاده با بیان این‌که «پیش‌بینی زلزله، ساعت‌ها قبل از وقوع آن، مبنای علمی ندارد» افزود: «با سیستم هشدار سریع زلزله می‌شود قبل از رسیدن موج مخرب زلزله اقداماتی را انجام داد و باید امکانات سخت‌افزاری ابتدایی موجود در کشور را با مبنای علمی توسعه دهیم.»

او در عین حال خاطرنشان کرد که زلزله‌های اخیر جواد‌آباد و فیروزکوه، «ارتباط مستقیمی با گسل تهران نداشت و بزرگای آن به قدری نبود که تاثیری بر گسل تهران بگذارد».

اظهارات این مقام ارشد دولتی درباره‌ی تلفات بالای زلزله‌ی احتمالی تهران به دنبال هشدارهای مشابه ماه‌های اخیر در این خصوص صورت می‌گیرد.

پیش‌تر در اردیبهشت‌ماه امسال، و به دنبال وقوع ۷/۸ ریشتری در نپال، اسماعیل نجار، رییس “سازمان مدیریت بحران” در ایران به خبرگزاری “تسنیم” گفته بود که گسل‌های زلزله‌ی شهر کاتماندو، پایتخت نپال مانند گسل‌های تهران است و به همین دلیل، اکیپی از این سازمان، عازم این شهر زلزله‌زده شده‌اند تا تجربه‌های لازم را برای زلزله‌ی احتمالی مشابه در تهران به دست بیاورند.

آقای نجار در عین حال از  بی‌توجهی و عدم آمادگی مردم ایران نسبت به حوادث گلایه کرده و با بیان این‌که «حادثه را باید باور و مدیریت بحران و پیشگیری را وارد زندگی روزمره خود کنیم» گفته بود: «بنده سفری که به ژاپن داشتم، متوجه شدم وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد مردم آموزش دیده‌اند و می‌دانند که چطور با چادر خودرو برای خود سرپناه ایجاد کنند.»

چند روز پیش از آن نیز (۱۴ اردیبهشت)، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در سخنانی در کنفرانس “کاهش خطرپذیری مدیریت بحران در مناطق شهری” از تهران به عنوان “ششمین شهر زلزله‌خیز در دنیا” یاد کرد و هشدار داد که زلزله این شهر را تهدید می‌کند.

در همین روز، مدیر “بخش زلزله‌شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی” پیش‌بینی کرد که در صورت وقوع یک زلزله ۷ ریشتری در مجاورت شهر تهران، یک میلیون نفر کشته و مجروح به جای خواهد ماند.

نظرتان را بنویسید