محکومیت جدید سعید رضوی‌فقیه به ۳/۵ سال حبس

Saeed-Razavi-Faghih-Hospital

تقاطع‬: شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، سعید رضوی‌فقیه، فعال سیاسی زندانی را به سه و نیم سال حبس تازه محکوم کرد.

در حکم صادرشده برای این فعال سیاسی منتقد حکومت ایران، او در ارتباط با اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی به دو سال حبس، اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس، و اتهام توهین به مجلس خبرگان به شش ماه حبس محکوم شده است.

آقای رضوی‌فقیه روز ۱۵ اسفند ۱۳۹۲، پس از یک سخنرانی در همدان در انتقاد از ساختار حکومت ایران و رهبر آن، علی خامنه‌ای، در منزل مسکونی‌اش در «هشتگرد» بازداشت شد.

او در جریان سخنرانی خود در همدان گفته بود: «این حکومت علوی، امروز میثم تمارش بابک زنجانی و مالک اشترش هم سعید مرتضوی است، پس اگر ما حکومت اموی تاسیس می‌کردیم قرار بود با چه کسانی مواجه بشویم.»

وی هم‌چنین به صورت تلویحی، بحران جانشینی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را نتیجه‌ی ناکارآمدی او در اداره‌ی کشور و فضای استبدادی کنونی دانسته و افزوده بود: «در غیبت و خلاء یکی از مقامات جمهوری اسلامی بر سر جانشینی او رقابت‌های خونینی ممکن است اتفاق بیفتد و بلوک‌های قدرتی که موجود هستند ممکن است به نحو غیرقانونمند بخواهند بر فرآیند انتخاب جانشین برای او تاثیر بگذارند.»

به دنبال این سخنان و حملات شدید رسانه‌های حامی حکومت به سعید رضوی فقیه، دادستانی تهران ضمن بازداشت وی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که او را برای اجرای حکم یک سال حبس پرونده‌ی قبلی‌اش بازداشت کرده است.

هرچند که این حکم در اسفندماه گذشته به پایان رسید، اما به دلیل پرونده‌ی جدیدش، از آزادی آقای رضوی‌فقیه از زندان رجایی‌شهر کرج جلوگیری شد.

این زندانی سیاسی که در بهمن‌ماه ۱۳۹۳ تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود، هفته‌ی گذشته پس از دو روز اعتصاب غذای خشک، جهت ادامه‌ی مراحل درمانش به بیمارستان اعزام شد.

نظرتان را بنویسید