کمپین فعالان ایرانی در مخالفت با کمک‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی به بشار اسد

For-Syria-5
Photo by ARIS MESSINIS AFP/GETTY IMAGES

تقاطع: ده‌ها فعال سیاسی ایرانی با راه‌اندازی کارزاری اینترنتی، مخالفت خود را با آن‌چه «مداخلات مخرب» و «نقش‌آفرینی مجرمانه‌» حکومت ایران در بحران سوریه خوانده‌اند، اعلام کرده و خواهان آن شده‌اند که جمهوری اسلامی «کمک‌های مالی، نظامی و امنیتی» خود را به رژیم سوریه قطع کند و «اجازه دهد یک دولت انتقالی بدون بشار اسد در این کشور شکل بگیرد».

این گروه از فعالان در بیانیه‌ی شروع به کار کمپین “برای سوریه” نوشته‌اند: «دیدگاه‌های متنوعی پیرامون شناسایی عوامل مقصر در فاجعه تکان‌دهنده سوریه وجود دارد. اما به شکلی مستند می‌توان نشان داد که بشار اسد، دیکتاتور بی‌رحم و قسی‌القلب سوریه و متحدان کم‌شمار خارجی‌اش، از جمله جمهوری اسلامی ایران، عوامل اصلی این فاجعه‌ جان‌خراشند.»

امضاکنندگان این بیانیه  «مسوولیت اصلی» خود در قبال بحران سوریه را «ابراز مخالفت با مداخلات مخرب حکومت ایران و به‌ خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران در این بحران» دانسته‌ و افزوده‌اند: «این کمپین، پیامد‌های مضرِ تاثیرگذاریِ جمهوری اسلامی بر زندگی مردم سوریه، ثبات منطقه، و در نتیجه منافع ملی درازمدت ایران را برجسته می‌سازد.»

آن‌ها در ادامه با اذعان به آن‌چه «اقدامات وحشیانه‌ی گروه‌های افراطی چون داعش و جبهه النصره و نیز سیاست‌های منفی برخی دیگر از کشور‌های منطقه» خوانده‌اند، تاکید کرده‌اند که تمرکز کمپین‌شان «بر روشنگری پیرامون نقش‌آفرینی مجرمانه‌ی حکومت ایران در بحران سوریه» است.

نویسندگان بیانیه‌ی آغاز به کار کمپین “برای سوریه” در انتها، از حکومت ایران خواسته‌اند که برای پایان بخشیدن به بحران انسانی در سوریه، «حمایت از بشار اسد را متوقف سازد»، «کمک‌های مالی، نظامی و امنیتی به حکومت سوریه را قطع کند» و «اجازه دهد یک دولت انتقالی بدون بشار اسد شکل گیرد».

مجتبی واحدی، کاظم علمداری، عمار ملکی، علی افشاری، امیرحسین گنج‌بخش، آرش سبحانی، مهدی جلالی تهرانی، نیره توحیدی، احمد رافت، لیلی نیکونظر، ساقی لقایی، بورگان نظامی، مهدی عربشاهی، بهزاد مهرانی و امیرحسین اعتمادی از جمله بیش از ۸۰ نفری هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

گفتنی است از زمان آغاز به کار این کمپین در روز چهارشنبه (۲۵ شهریور-۱۶ سپتامبر)، نظرات و پیام‌های اعضای آن با هشتگ #‎sorrysyria‬ منتشر شده است که از جمله‌ می‌توان به پیام بیژن حکمت، فعال سیاسی ساکن پاریس اشاره کرد که گفته: «اگر اسد با حمایت جمهوری اسلامی حرکت نخستین مردم سوریه را برای آزادی و دمکراسی سرکوب نکرده بود، امروز نه داعشی در سوریه بود نه النصره. من به دستیاری حکومت‌مان در سرکوبی که صدها هزاران کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است، معترضم و به‌ عنوان یک ایرانی از مردم سوریه عذرخواهی می‌کنم.»

اشکان منفرد، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق‌بشر ساکن ایالت کالیفرنیا امریکا نیز در بخشی از پیام خود نوشته: «شاید روزی خانواده قربانیان و آوارگان سوری از ما بپرسند زمانی که حکومت شما با پول و ثروت‌تان همراه با دولت سوریه در حال قتل‌عام فرزندان و مردمان این سرزمین بود، چرا ایستادید و تماشا کردید. چرا سرنوشت یک ملت را به نام منافع ملی و نفوذ منطقه‌ای به نیستی و نابودی کشاندید.»

برای دیدن مطالب و فعالیت‌های کمپین “برای سوریه” می‌توانید صفحه‌ی فیسبوک این کمپین را دنبال کنید.

نظرتان را بنویسید