نامه موسیقی‌دان ایرانی مقیم اتریش به روحانی: ارکسترهای منحل‌شده را بازگشایی کنید

alexander_rahbari

تقاطع: الکساندر (علی) رهبری، رهبر ارکستر و موسیقی‌دان ایرانی مقیم اتریش، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رییس جمهوری تازه‌ برگزیده‌ شده ایران، خواهان رسیدگی به وضعیت موسیقی ایران و به ویژه بازگشایی ارکسترهای ملی و سمفونیک منحل‌شده در سال‌های اخیر شد.

آقای رهبری در نامه‌ی خود که خبرگزاری ایلنا آن را منتشر کرده، از حسن روحانی خواسته تا «هرچه سریع‌تر برای جلوگیری و توقف تعارف‌ها، چاپلوسی‌ها و شعارهای عوام فریبی و به خصوص تصمیمات نابخردانه»، اقدام کند و «هرچه زود‌تر به وضع موسیقی نه تنها در تهران بلکه در تمام ایران» رسیدگی نماید.

این آهنگساز ایرانی که سابقه‌ی رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک در جهان را در کارنامه‌ی هنری خود دارد، در بخشی از نامه‌ی خود نوشته که دولت محمود احمدی‌نژاد «نه تنها علاقه‌ای به هنر نشان نداد بلکه اغلب گروه‌های موجود را که استادان ما به سختی پایه‌گذاری کرده بودند، از روی ناواردی دگرگون کرده و یا به طور کل از بین برده است».

 

او در ادامه خاطرنشان کرده که «در ایران بعد از انقلاب، از ارکستر‌ها (تنها) به منظور نواختن در محافل سیاسی یا سرود‌ها به مراتب بیشتر استفاده شده ولی رسیدگی به وضع نوازندگان و آهنگ‌سازان روزبه‌روز کمتر شده و اغلب نوازندگانی که با مخارج خود دولت در هنرستان‌ها تربیت شده‌اند از کار برکنار شده‌اند و در‌‌ نهایت، ارکستر ملی و سمفونیک به کل منحل شده‌اند».

الکاسندر رهبری هم‌چنین با مقایسه‌ی وضعیت ارکسترها در کشور ترکیه با ایران، افزوده که در ترکیه، «نه تنها در آنکارا و استانبول و ازمیر، بلکه در تمام شهرهای کوچک و بزرگ، چندین ارکستر دولتی وجود دارد که از نظر قانون اساسی چنان محکم ضرورت‌شان حفظ شده است که دولت‌ها با سلیقه‌های مختلف نمی‌توانند آن را تغییر بدهند».

او در پایان تاکید کرده که «هنرمندان ایرانی چه آنهایی که در ایران مانده و چه آنهایی که در خارج مشغول به فعالیت هستند، سطح‌شان به هیچ وجه کمتر از هنرمندان ترکیه نیست» و در این میان «بی‌توجهی که وزارت ارشاد در این سال‌ها نسبت به هنرمندان» ایرانی داشته، در نوع خودش منحصر به فرد است».

الکساندر رهبری، دانش‌آموخته‌ی هنرستان موسیقی ملی و آکادمی وین و برنده مدال طلای رهبری در کشور فرانسه است. او هم‌چنین مدیر هنری ارکسترهای فیهارمونیک بروکسل، زاگرب و مالاگا، و نیز رهبر دائم ارکستر ویرتوزی دی پراگا است.

نظرتان را بنویسید