عکس و ویدئو: زنان برهنه “فِمِن” کنفرانس مسلمانان فرانسه را بر هم زدند

تقاطع: دو عضو گروه زنان معترض “فِمِن“، روز یکشنبه (۱۳ سپتامبر-۲۲ شهریور) یک کنفرانس بحث‌برانگیز مسلمانان در نزدیکی پاریس را با اخلال مواجه کردند. این کنفرانس با عنوان “نقش زن در اسلام” در شهر “پونتوآز” در شمال غربی پایتخت فرانسه در حال برگزاری بود.

این دو زن ۲۵ و ۳۱ ساله در حالی که روی بدن برهنه‌شان نوشته شده بود «کسی نمی‌تواند من را وادار به تسلیم کند» به روی سنِ رفتند و شعارهایی را به زبان‌های فرانسه و عربی سر دادند. به دنبال این اتفاق، دو “امام” که پیش از این در حال سخنرانی بودند، سِن را ترک کردند و هم‌زمان گارد‌های امنیتی به روی صحنه آمدند و دو زن معترض را با خود بردند. در این میان، گروهی از شرکت‌کنندگان در کنفرانس با حمله به دو زن، ضرباتی را با مشت و لگد به آن‌ها وارد کردند.

“اینا شوچنکو” رهبر گروه “فِمِن”، ساعتی بعد از این اتفاق در صفحه‌ی توییتر خود نوشت که دو فعال این گروه از سوی شرکت‌کنندگان در کنفرانس به مرگ تهدید شده‌اند. او در عین حال این تهدیدها را دلیلی بر لزوم اجرای این اعتراض دانست.

شوچنگو به وب‌سایت هافینگتون‌پست بریتانیا گفته که دو زن معترض این گروه، هر دو از خانواده‌ای مسلمان هستند و با این کار، «انزجار» خود را از بیان «سخنان نفرت‌انگیز» در این کنفرانس اعلام کردند.

اعتراض‌ها به کنفرانس “نفش زن در اسلام” پیش از برگزاری آن و از طریق امضای طوماری اینترنتی آغاز شد. در این طومار آمده بود که مهمانان این کنفرانس، گروهی از خطیبان بنیادگرا مانند “نادر ابو اَنَس” هستند که «به خاطر مشروع دانستن تجاوز زناشویی و مطیع کردن بیشتر زنان شناخته می‌شوند».

با این وجود در جریان این کنفرانس، سخنرانان کاملا مراقب سخنان‌شان بودند تا بهانه‌‌ی بیشتری به مخالفان‌شان ندهند. از جمله “مدحی کبیر”، یکی از سخنرانان در پاسخ به این پرسش که «آیا باید زن را زد یا نه» گفت از آن‌جا که محمد، پیامبر مسلمانان، زنان را نمی‌زد، پیروانش نیز نباید چنین کاری بکنند.

با این وجود، تنها دقایقی بعدتر زمانی که زنان عضو “فِمِن” روی سِن دستگیر شدند، به شکل وحشیانه‌ای مورد ضرب و شتم حاضران قرار گرفتند.

به نوشته‌ی روزنامه‌ی “تلگراف” این دو زن، ساعتی بعدتر از سوی پلیس آزاد شدند. هرچند که برگزارکنندگان کنفرانس گفته‌اند علیه آن‌ها شکایت حقوقی خواهند کرد.

گروه “فِمِن” که فعالیت خود را از اوکراین آغاز کرد، به خاطر شیوه‌ی خاص اعتراضی‌اش شناخته می‌شود. مسائلی مانند روسپی‌گری، ختنه‌ی زنان، و حجاب، از جمله مواردی است که در سال‌های اخیر با اعتراض اعضای این گروه همراه بوده است.

Femen-Protest-Muslim-Conference-France-4 Femen-Protest-Muslim-Conference-France-2 Femen-Protest-Muslim-Conference-France-3

One thought on “عکس و ویدئو: زنان برهنه “فِمِن” کنفرانس مسلمانان فرانسه را بر هم زدند

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: