ثروتمندان ایران: علی انصاری؛ مولتی‌میلیاردری همه‌فن‌حریف، بچه کف بازار

Ali-Ansari

مرکز مطالعات لیبرالیسم-یوحنا نجدی: دو دهه قبل در منطقه مهرآباد جنوبی، 20 متری زاهدی (شمشیری کنونی) در تهران خانواده‌ای زندگی می‌کرد که هم‌چون سایر ساکنان این منطقه در آن روزگار، با تنگناهای اقتصادی فراوانی روبرو بود. علی انصاری اگرچه در چنین خانواده و محله‌ای رشد یافت، اما امروز ساکن قصری در شمال تهران است که بهای آن بیش از 200 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود؛ افرادی که از کنار این قصر گذر کرده‌اند، می‌گویند که گه‌گاه دو طاووس زنده را بر سردر آن مشاهده کرده‌اند و محافظانی نیز برای جلوگیری از عکس‌برداری عابران از این قصر، در اطراف آن پرسه می‌زنند. درباره‌ی ثروت بی‌اندازه‌ی علی انصاری، همین بس که بخش وسیعی از زمین‌های یافت‌آباد تهران، اصلی‌ترین بازار مبل ایران، تنها بخش کوچکی از دارایی‌های وی به شمار می‌رود.

مبل‌فروشی که “سلطان” یافت‌آباد شد

پدر خانواده انصاری در صنعت ساختمان کار می‌کرد و گفته می‌شود که در دهه 40، از بازاریان نسبتا شناخته‌شده به شمار می‌رفت اما پسرانش، به گفته علی انصاری، به بساز بفروشیروی آوردند: «پدر بزرگوارم، فعالیت حرفه‌ای‌اش را از صنعت ساختمان آغاز کردبنده و برادرانم، شغل پدرمان را ادامه ندادیم، بلکه… گستره‌ی فعالیت را به بساز و بفروشی، هدایت و مدیریت کردیم

علی انصاری در ابتدای کارش، صاحب یک مبل‌فروشی ساده بود؛ سپس آرام آرام به بساز بفروشیروی آورد. وی اولین دفتر خود را در محله شادآباد (راسته آهن‌فروشان تهران) تاسیس کرد و در ضلع جنوبی همین منطقه نیز دو ساختمان بهاران 1 و 2 را احداث کرد و از این راه به ثروت قابل ملاحظه‌ای رسید. این دو ساختمان، آغار فعالیت‌های گسترده وی در زمینه ‌ی ساختمان‌سازی و برج‌سازی شد و به برکت اقتصاد نفتی جمهوری اسلامی و نوسان شدید بهای ملک و زمین، در مدت‌زمان کوتاهی از میانه‌های دهه 70 تا اواسط دهه 80 به ثروت خیره‌کننده‌ای رسید. انصاری هم‌زمان با فعالیت‌های اقتصادی البته تحصیلات خود را تا اخذ لیسانس معماری ادامه داد.

با این حال، نام علی انصاری و برادرانش (ابوالفضل، محمد و مصطفی) به بازار مبل یافت‌آباد تهران گره خورده است؛ او هم‌زمان با رونق تجارتش در ساختمان‌سازی و بازار آهن، روز‌به‌روز بر وسعت املاکش در یافت‌آباد” اضافه کرد به طوری که قسمت اعظم زمین‌ها و بازار مبل این منطقه متعلق به انصاری است و وی در مقام ریاست انجمن صنفی مبل و دکوراسیون” عملا به عنوان “سلطان مبل ایران” شناخته می‌شود.

Ansari-Bank-TAT

بانک تات؛ دولت مستعجل

علی انصاری هرچند تا زمان دست یافتن به چنین ثروتی سعی می‌کرد از مطرح شدن نامش در رسانه‌ها جلوگیری کند اما رفته‌رفته با تغییر رویه، به روی صحنه آمد و حتی وارد رقابت‌های سیاسی شد. او با حمایت مالی از کمپین انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد به ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 علیه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، گرایش سیاسی خود را نیز آشکار ساخت و البته بعدها، پاداش این حمایت را با دریافت مجوز تاسیس بانک تات” –نخستین بانک خصوصی در دولت محمود احمدی‌نژاد- گرفت.

انصاری در زمان تاسیس “بانک تات” برخلاف مقررات بانكی، به جای واریز كردن 200 میلیارد تومان وجه نقد به حساب بانک مركزی، تنها 20 میلیارد تومان به این حساب واریز کرد و این مبلغ را نیز البته با کمک نزدیک‌ترین یاران احمدی‌نژاد، یعنی اسفندیار رحیم‌مشایی و به ویژه محمد علی‌آبادی (رییس وقت سازمان تربیت بدنی“) تامین کرد؛ آن‌چنان‌که در میان اسامی سهامدارن این بانک، نام موسسات و نهادهای دولتی و شبه‌دولتی  هم‌چون “صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش، کمیته ملی المپیک، فدراسیون پزشکی ورزشی، فدراسیون فوتبالو باشگاه‌های استقلالو پرسپولیسبه چشم می‌خورد. بقیه وجه نقد لازم نیز از طریق وثیقه گذاشتن اسناد ملكی تامین شد.

سرانجام اولین شعبه‌‌ی “بانک تات” با تبلیغات فراوان در تاریخ 88/8/8 در مشهد افتتاح شد؛ در آن زمان تاترا مخفف «تجربه، اعتماد و توسعه» اعلام کردند اما تاتنام یکی از اقوام آریایی هم بود که زادگاه پدری برادران انصاری در نزدیکی بویین‌زهرای قزوین ساکن بودند. برادران انصاری در مجموع 20درصد از سهام این بانک را تحت کنترل خود داشتند.

در همان زمان گزارش‌هایی درباره‌ی دکوراسیون مجلل فضای داخلی ساختمان مرکزی این بانک در ابتدای خیابان وزرای تهران منتشر شد. این گزارش‌ها می‌گفتند که دفتر مدیرعامل و رییس هیات مدیره تاتبا درهای الکترونیکی و مجهز به کدهای رمز عبورمحافظت می‌شوند و اغلب مساحت آن نیز با فرش‌های ابریشم دستباف پوشیده شده است.

اما علی انصاری برای راه‌اندازی تاتبه سراغ یکی از شناخته‌شده‌ترین مدیران بانکی رفت: جلال رسول‌اُف؛ آقای رسول‌اُف، مدیرعامل پیشین بانک‌های دیو کشاورزی” بود و در راه‌اندازی بانک‌های اقتصاد نوینو کارآفریننیز نقش پررنگی داشت. بهاءالدین هاشمی، مدیرعامل پیشین بانک صادرات نیز دیگر چهره‌ی بانکی در تیم مدیریت بانک تات” بود.

تاتدر مدت‌زمان کوتاهی، ضمن کسب سود 57 درصدی، سرمایه خود را به 400 میلیارد تومان در پایان خردادماه سال 1390 رساند اما با این حال، رفته‌رفته در سراشیبی سقوط قرار گرفت؛ ابتدا بانک مرکزیدر مهرماه سال 1390 از این بانک خواست ضمن برکناری آقای انصاری،، رییس جدید هیات مدیره تاترا معرفی کند؛ بدین‌ترتیب، علی انصاری، جای خود را به علی‌اکبر اصغری واگذار کرد.

سرانجام در حالی که زمزمه‌ها در خصوص انحلال این بانک بالا گرفته بود، با تصمیم شورای پول و اعتباردر اردیبهشت ماه 1391، مجوز بانک تاتبه دلیل آن‌چه انجام تخلفات عدیدهو طی نکردن مسیر قانونیاعلام شد، لغو گردید. تنها دوماه بعد نیز شورای پول و اعتباراعلام کرد که با ادغام بانک تاتبا دو موسسه اعتباری صالحینو آتی، بانک جدیدی به نام آیندهشکل گرفته است. “آیندهدر حال حاضر با 165 شعبه در سراسر کشور به فعالیت خود ادامه می‌دهد و علی انصاری هم‌چنان درصد کمی از سهام‌ آن را در اختیار دارد.

به این ترتیب، دولت مستعجل تاترا می‌توان تجربه‌ای ناموفق برای علی انصاری در زمینه بانکداری دانست هرچند که وی بارها ضمن دفاع از عملکرد گروه سرمایه‌گذاری تات، انحلال آن را تلویحا نوعی بازی سیاسیدانسته و مدعی شده که هیچ تخلفیدر این بانک صورت نگرفته بود: «درحالی طی یک هجمه سیاسی و غیرکارشناسی، از تخلفحرف می‌زنند که سه شرکت تأسیس کردم اما سایر بانک‌ها 80 تا 100 شرکت تأسیس کردند و هزاران میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها دادند. من به شما می‌گویم کدام بانک‌هاقرار نبود وارد فضایی بشویم که بگویند در بانک تات تخلف کرده‌ایم. ما بچه کف بازاریم

با این حال، حمایت علی انصاری از محمود احمدی‌نژاد باعث شد تا ثروت وی در دوره‌ی هشت ساله‌ی او از چند میلیارد به چندین هزار میلیارد تومان” برسد؛ هرچند که با افول ستاره بخت احمدی‌نژاد در سپهر سیاسی جمهوری اسلامی، رفته رفته همای سعادت نیز از شانه‌های انصاری پرکشید.

علی انصاری در کنار امیر قلعه‌نویی و امیررضا واعظ آشتیانی

اسپانسر استقلال تهران: كار خيرو عام‌المنفعه

علی انصاری از نوجوانی به ورزش علاقمند بود و به گفته‌ی خودش، حدود 12 سال کشتی می‌گرفت؛ در اواخر دهه 70 با امیررضا واعظ آشتیانی، از اعضای وقت جمعیت مؤتلفه” (تشکل سیاسی راست سنتی) و عضو سال‌های بعد شورای اسلامی شهر تهران آشنا شد. واعظ آشتیانی زمانی که ریاست فدراسیون دوچرخه‌سواریرا برعهده گرفت، علی انصاری را نیز در سال 1384 به این فدراسیون برد و پس از آشتیانی، این علی انصاری بود که در راس “فدراسیون دوچرخه‌سواری” قرار گرفت.

واعظ آشتیانی در سال 1387 و در حالی که “معاون وزارت صنایع و معادن” بود، مدیرعامل باشگاه استقلال تهرانشد و علی انصاری را به عنوان حامی مالی این باشگاه، به عضویت هیات مدیره آن درآورد. حضور در ورزش اما بی‌تردید علی انصاری را به چهره‌ای آشنا حتی برای تیفوسی‌های طرفدار تیم‌های فوتبال پرطرفدار تهران تبدیل کرد و او و حسین هدایتی پس از مدتی لقب عابربانک‌های استقلال و پرسپولیس را از هواداران این دو تیم گرفتند.

با این وجود، آقای انصاری از ورزش به عنوان فرصتی برای تجارتو تبلیغاتیاد می‌کند و در عین حال می‌گوید: «خدمت به ورزش را به‌عنوان يك كار خير و عام‌المنفعه تعريف می‌كنم. ورزش، امروز نياز اساسی يك جامعه براي معرفی است

Ansari-Hedayati
حسین هدایتی و علی انصاری، عابربانک‌های فوتبال ایران

بازار موبایل ایران و شرکت تولید لحاف و تشک

علی انصاری در میان بیزنس‌های متعددش، دستی هم در تجارت پرسود گوشی‌های تلفن دارد؛ او در سال ۱۳۸۸،  “بازار موبایل ایران” را 200 متر پایین‌تر از پاساژ معروف علاءالدین (متعلق به حاج رضا علاءالدین) در تقاطع خیابان‌های حافظ و جمهوری تهران راه‌اندازی کرد و این این مجتمع ۵ طبقه‌ای با ۱۸۰ فروشگاه ، رستوران، شهربازی و پارکینگ اختصاصی، در حال حاضر، یکی از اصلی‌ترین بازارهای لوازم صوتی و تصویری و موبایل در ایران به شمار می‌رود.

گفته می‌شود که آقای انصاری گه‌گاه برای تمدید قرارداد برخی از بازیکنان تیم فوتبال استقلال، از جمله مجتبی جباری، یک باب مغازه در این پاساژ به آن‌ها داده است.

شرکت ویستر، توليدكننده‌ی انواع تشك و بالشت و لحاف نیز متعلق به علی انصاری است. این شرکت وابسته به بانک تات، در مردادماه سال 1389 در “شهرک صنعتی البرز” قزوین افتتاح شد و امیررضا واعظ آشتیانی، یار دیرین علی انصاری نیز بر مدیرعاملی آن تکیه زد.

آقای انصاری با حضور در عرصه‌های مختلف تجاری نشان داده که به تمرکز در یک تجارت اعتقادی ندارد و در این راه حاضر است دست به ماجراجویی هم بزند. آن‌چنان‌که گفته می‌شود وی سال‌ها قبل حتی قصد داشت صحن امام‌زاده زیددر بازار تهران (انتهای جنوبی بازار بزازان) را نیز خریداری و به یک بازارچهتبدیل کند که با مخالفت برخی نهادها از انجام آن بازماند.

کارخانجات “لوله و پروفیل تهران” و کارخانجات تولیدی و صنعتی “خوشخواب نوین” نیز از دیگر عرصه‌های فعالیت اقتصادی علی انصاری و برادرانش به شمار می‌روند.

او در یکی از آخرین اقدامات خود، در معامله‌ای پرابهام، خانه‌ی مصادره‌ای “ثابت پاسال” معروف به “کاخ ورسای تهران” را از شرکت “صبامیهن” متعلق به “صندوق بازنشستگی وزارت اطلاعات” خرید و انتظار می‌رود که به زودی در زمین پرارزش آن در خیابان جردن تهران، برج تجاری مرتفعی بسازد.

Iran-Mobile-Center-Ali-Ansari

نظرتان را بنویسید