آلبوم عکس: ۱۵ سال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر

September-11-Operation

تقاطع:‌ ۱۵ سال قبل، در ساعت ۸ و ۴۶ دقیقه صبح روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، برج‌های دوقلوی “مرکز تجارت جهانی” در منهتن نیویورک هدف یک عملیات تروریستی سازمان‌یافته که توسط گروه بنیادگرای اسلامی القاعده هدایت شده بود قرار گرفت و فرو ریخت. در اثر این حملات، بیش از ۳۰۰۰ نفر که اغلب از کارمندان شاغل در این مرکز بودند، جان خود را از دست دادند و دست‌کم ۱۰ میلیارد دلار نیز به زیرساخت‌ها و اموال عمومی و خصوصی آسیب وارد شد.

این عملیات تروریستی که مسیر بسیاری از اتفاقات پس از خود را تغییر داد، با هم‌دردی مردم در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران همراه شد. در اتفاقی نادر در آن روزها، هزاران نفر از شهروندان تهرانی با در دست داشتن شمع و بعضا گُل، در “میدان مادر” (محسنی) تهران و خیابان‌های اطراف آن جمع شدند و یاد قربانیان این حادثه را گرامی داشتند.

برگزاری این مراسم یادبود در تهران در حالی بود که در بسیاری از کشورهای منطقه، مسلمانان تندرو به جشن و پایکوبی به خاطر وقوع این حادثه پرداخته بودند.

از سوی دیگر، این برای نخستین بار بود که صدایی غیر از صداهای رسمی مبنی بر “نفرت” مردم ایران از امریکا شنیده می‌شد.

در این مجموعه عکس، تصاویر ثبت‌شده از آن تجمع را که از وب‌‌سایت “تهران ۲۴” انتخاب شده‌اند، می‌ببینید.

آلبوم عکسی از جلسات کاخ سفید پس از حملات ۱۱ سپتامبر را نیز که سال گذشته توسط “آرشیو ملی امریکا” منتشر شده، می‌توانید در اینجا ببینید.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظرتان را بنویسید